Wyższa zmienność utrzyma się na dłużej

opublikowano: 07-02-2018, 16:33
aktualizacja: 07-02-2018, 16:35

Nasilenie korelacji w notowaniach poszczególnych spółek będzie skutkowało wzrostem zmienności na amerykańskim rynku akcji.

Traderzy
Zobacz więcej

Traderzy Bloomberg

Związany z rynkową korektą skok oczekiwań co do przyszłej zmienności notowań na giełdzie nowojorskiej sprawił, że tzw. Indeks Strachu VIX skoczył w ciągu poniedziałkowej sesji o 116 proc. Skutkiem było umorzenie z dnia na dzień kilku linii certyfikatów służących do gry na dalszy spadek zmienności (produkt oferowany przez bank Nomura stracił w ten sposób momentalnie 96 proc. wartości). Choć indeks VIX spadł do nieco ponad 25 punktów (w porównaniu ze szczytem z sesji wtorkowej na wysokości powyżej 50 punktów), to według ekspertów instytucji finansowych zmienność nie wróci do notowanych przed tąpnięciem niespotykanie niskich odczytów. Podobnego zdania są także specjaliści ośrodka Bloomberg Intelligence.

Ich zdaniem wyjątkowo niska w ostatnich miesiącach zmienność była związana z zaniknięciem korelacji w notowaniach poszczególnych spółek z giełdy nowojorskiej. Jednak korelacje od kilku tygodni rosły, w miarę jak inwestorzy uwzględniali w cenach aktywów skutki reformy podatkowej. Wzajemna zależność notowań poszczególnych spółek będzie dalej się nasilać, utrwalając tendencję zwyżek zmienności, uważają stratedzy Bloomberg Intelligence. Na czoło listy czynników wyznaczających rynkowi kierunek wysunęły się zmiany w polityce gospodarczej, a konsens prognoz zysków spółek z indeksu S&P500 zaczął spadać po zwyżce związanej z uwzględnieniem z nim wpływu obniżki podatków, tłumaczą stratedzy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy