XTB: Nowy rekord po długiej przerwie

XTB
opublikowano: 20-11-2007, 10:18

We wtorek rano kurs EUR/USD wzrósł do poziomu 1,4764 dolara, co jest najwyższym poziomem w krótkiej historii tej pary. Euro, które w  transakcjach bezgotówkowych funkcjonuje od 1999 roku, a w obiegu gotówkowym od 2002 roku, ostatni rekord zanotowało 9 listopada br. wspinając się do poziomu 1,4749 dolara.

Dzisiejsza zwyżka EUR/USD, która rozpoczęła się w nocy z poziomu  1,4635 dolara, w sposób bezpośredni wiązana jest z zaplanowaną na godzinę 14:30 publikacją październikowych danych o wydanych zezwoleniach (prognoza: -5,6 proc.) i rozpoczętych budowach domów (prognoza: -2,6 proc.) w październiku w Stanach Zjednoczonych. Rynki finansowe obawiają się słabych danych, które zwiększą oczekiwania na kolejne obniżki stóp procentowych przez Fed. Obecnie szanse na obniżkę stóp o 25 punktów bazowych na najbliższym grudniowym posiedzeniu ocenia się na ponad 90 proc.

Zwyżka EUR/USD ma również znacznie poważniejsze techniczne reperkusje. Przerwany w dniu 9 listopada br. silny impuls wzrostowy na rynku eurodolara, w połączeniu z pojawiającymi się od tego czasu sygnałami sugerującymi możliwość wystąpienia korekty, mogła zachęcać część uczestników do zajęcia długich pozycji w dolarze. Dzisiejsze wybicie musi przynieść weryfikację tego założenia, prowadzącą do zamknięcia tych długi pozycji. To dodatkowo generuje impuls wzrostowy. Szczególnie, jeżeli to zamknięcie jest wynikiem realizacji zleceń stop loss. 

Poranna wyprzedaż dolara znacznie pogarsza sentyment do niego. Z zderzeniu z popołudniową publikacją raportów z amerykańskiego rynku nieruchomości sprawia to, że już nieznacznie gorsze od oczekiwań dane będą prowokować dalszą wyprzedaż, a lepsze dane nie muszą odwrócić sytuacji.

Jednak to nie te dane zdecydują dziś o losie EUR/USD. Znacznie ważniejsza będzie wieczorna publikacja (godz. 20:00) protokołu z posiedzenia FOMC w dniu 31 października br., kiedy stopy procentowe w USA zostały obniżone o 25 punktów bazowych. Czytając uzasadnienie tamtej decyzji amerykańskich władz monetarnych, jak również słuchając wystąpień niektórych przedstawicieli Fed, można odnieść wrażenie, że rynkowe oczekiwania obniżania kosztu pieniądza mijają się z sugestiami płynącymi z banku centralnego. Gdyby dzisiejszy protokół w sposób jednoznaczny to potwierdził, to stanowił będzie silny impuls dla rynków finansowych, powodując m.in. przecenę na Wall Street  oraz umocnienie dolara. Jeżeli jednak rynki odczytają go jako zapowiedź dalszego cięcia stóp, to kurs EUR/USD zareaguje wzrostem.
O godzinie 10:10 kurs  EUR/USD testował poziom 1,4742 dolara.

Marcin R. Kiepas
marcin.kiepas@xtb.pl
X-Trade Brokers DM S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: XTB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Prawo / XTB: Nowy rekord po długiej przerwie