XTB: Stopa referencyjna wynosi już 6 proc.

XTB
25-06-2008, 13:32

Rada Polityki Pieniężnej nie sprawiła niespodzianki i zgodnie z oczekiwaniami podniosła stopy procentowe. Po tej decyzji stopa referencyjna wynosi już 6%.

Seria podwyżek oznacza, iż rośnie oprocentowanie zarówno kredytów, jak i depozytów złotówkowych. Rośnie jednak także inflacja – w maju wyniosła ona już 4,4%. To co zrobi RPP będzie zależało właśnie od oczekiwanej ścieżki inflacji w kolejnych miesiącach. Niezależnie od tego co pokaże projekcja, największym zagrożeniem są notowania ropy naftowej w zestawieniu z sytuacją na rynku pracy. Te pierwsze ciągle budzą niepokój, oscylując w pobliżu historycznego maksimum. Utrzymanie takiego stanu rzeczy oznaczać będzie wzrost cen nie tylko paliw ale szeroko rozumianej energii. Wysoka dynamika zatrudnienia i funduszu płac oznacza, że producentom będzie łatwiej przenieść wyższe koszty na konsumenta  - zjawisko określane efektem drugiej rundy. Co prawda, w maju dynamika wynagrodzeń nieco zmalała, ale nie jest to jeszcze wystarczający argument do zmiany oceny sytuacji. Jeśli wynagrodzenia nadal będą rosnąć szybko, Rada nie będzie miała wyboru i stopy procentowe będzie podnosić nadal, choć z kolejną podwyżką wstrzyma się zapewne do końca sierpnia.       

Przemysław Kwiecień
Główny Ekonomista
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: XTB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / XTB: Stopa referencyjna wynosi już 6 proc.