Z lokatą na pół roku

Monika Dekrewicz Bankier.pl
opublikowano: 20-11-2017, 22:00

Ranking 4 proc. po spełnieniu określonych warunków i 2,15 proc. w ofercie „bez gwiazdek” — to propozycje banków dla lokujących na 6 miesięcy

Na pierwszym miejscu zestawienia lokat uwzględniających spełnienie dodatkowych warunków uplasowała się Nest Lokata Witaj od Nest Banku, która oferuje stawkę 4 proc. w skali roku. Propozycja jest skierowana do klientów, którzy założą lokatę w ciągu 30 dni od otwarcia pierwszego konta osobistego w banku oraz zrealizują wymóg dotyczący wpływów na ROR.

Aby zrealizować drugi warunek, należy zagwarantować wpływ wynagrodzenia w wysokości nie mniejszej niż 2,5 tys. zł lub odnotować wpływy na rachunek firmowy na kwotę co najmniej 6 tys. zł. Klienci, którzy wybrali drugą opcję, będą musieli dodatkowo zrealizować co najmniej jedną płatność na konto ZUS lub US. Czas na uporanie się z realizacją dodatkowych warunków jest ograniczony — klient ma 60 dni na ich spełnienie, licząc od otwarcia lokaty. Pozycję niżej znajduje się Lokata Cloud od Idea Banku.

Decydując się na półroczny wariant tej oferty, można otrzymać 2,65 proc. w skali roku. Taka stawka będzie dostępna pod warunkiem posiadania konta osobistego, na którym klient będzie przechowywał dodatkowe pieniądze w wysokości 10 proc. wartości założonego depozytu. Na odłożoną na rachunku kwotę zostanie nałożona blokada, której zdjęcie spowoduje obniżenie oprocentowania lokaty do 0,50 proc. w skali roku.

Trzecie miejsce w zestawieniu zajmuje Lokata internetowa skierowana do nowych klientów, która znajduje się w ofercie Alior Banku. W jej przypadku kluczem jest status nowego klienta, ponieważ zainteresowany nie może na dzień wnioskowania o depozyt posiadać z Alior Bankiem aktywnej umowy o inny produkt bankowy. Oprocentowanie Lokaty internetowej dla nowych klientów wynosi 2,50 proc. w skali roku. Warto wspomnieć o nowej ofercie BGŻOptima, która pojawiła się na rynku depozytów bankowych 20 listopada br. Lokata Urodzinowa pozwoli rozpoczynającym relacje z bankiem otrzymać stawkę 2,40 proc. w skali roku, co plasuje ją zaraz za podium zestawienia.

Warunkiem jest posiadanie rachunku oszczędnościowego i ulokowanie nowych pieniędzy. Bank jednak idzie pod prąd i stałym klientom oferuje więcej. Za każdy kolejny rok stażu bank daje dodatkowe 0,05 pkt. proc. Deponenci, którzy zawarli obecnie obowiązującą umowę ramową w ubiegłym roku, mogą liczyć na stawkę o 0,05 pkt. proc. wyższą, natomiast osoby będące klientami od 2015 r. otrzymają oprocentowanie w wysokości 2,50 proc. w skali roku. Maksymalne oprocentowanie wynosi 2,70 proc. w skali roku i dotyczy klientów, którzy podpisali umowę ramową w 2011 r.

Bez przeszkód

W przypadku lokat półrocznych banki wyjątkowo cenią gotowość klienta do spełnienia dodatkowych warunków. Depozyt, który zajmuje czołowe miejsce zestawienia obejmującego propozycje dostępne bez konieczności ich spełnienia, posiada oprocentowanie wynoszące 2,15 proc. w skali roku. Tyle można zarobić, wybierając e-Lokatę granatową w Polskim Banku Spółdzielczym w Ciechanowie.

Dwie propozycje mają stawkę 2 proc. w skali roku. Jest to oprocentowanie, które oferują na lokatach standardowych Inbank (jeszcze do 24 października oprocentowanie sięgało 2,4 proc.) oraz Toyota Bank. Pieniądze ulokowane w pierwszym z nich są chronione przez estoński system gwarantowania depozytów — Tagatisfond. 0,30 pkt. proc. mniej proponują depozyty z trzeciego miejsca, czyli EKOlokata Zyskowna od BOŚ Banku w wariancie bez powiązanych produktów oraz Lokata NR 1, którą oferuje klientom Idea Bank.

Na grubszy portfel

Na czele tabeli z najlepszymi lokatami dla 100 tys. zł znajduje się Nest Bank, choć z całkiem inną propozycją i stawką niż w przypadku lokat na 10 tys. zł. Posiadacz 10 razy większych oszczędności może otrzymać maksymalnie 2,80 proc. w skali roku (to o 0,3 pkt. proc. więcej niż przed miesiącem) na Nest Lokacie Lojalnej. Wśród wymogów stawianych przez bank można znaleźć posiadanie konta oraz zagwarantowanie wpływu wynagrodzenia (minimum 2,5 tys. zł) lub wpływów na konto firmowe (minimum 6 tys. zł). Klienci, którzy zdecydują się na zasilenie konta firmowego, będą musieli również zrealizować płatność do ZUS lub US.

Nest Lokata Lojalna posiada zbliżone warunki do Nest Lokaty Witaj, jednak w jej przypadku deponent nie musi legitymować się statusem nowego klienta. Drugie miejsce dzielą Lokata Cloud (Idea Bank) oraz Lokata Fortune (Lion’s Bank) oprocentowane na 2,65 proc. w skali roku. Warunki depozytu nie różnią się od tych, które obowiązują w przypadku Lokaty Cloud na niższą kwotę. Wymagane jest prowadzenie przez bank na rzecz klienta konta osobistego, na którym zostanie przechowana na czas trwania depozytu kwota w wysokości 10 proc. jego wartości. Na trzecim miejscu znalazła się propozycja Alior Banku ze stawką 2,50 proc. w skali roku. Jest to Lokata internetowa dla nowych klientów, którą można założyć, korzystając z formularza dostępnego online.

W górę i w dół

W ostatnich tygodniach z nową propozycją wyszedł BGŻOptima, który z okazji rocznicy powstania marki wprowadził do oferty Lokatę Urodzinową. Nowi klienci, którzy dopiero założą konto oszczędnościowe lub zrobili to w tym roku, otrzymają stawkę 2,40 proc. w skali roku. Klienci z dłuższym stażem mogą liczyć na więcej. Maksymalne oprocentowanie wynosi 2,70 proc. w skali roku. Oferta obowiązuje przez miesiąc od jej zaprezentowania, czyli do 20 grudnia. Na podwyżki postawiły trzy banki. Jednym z nich jest Nest Bank, który podniósł stawkę na m.in. Nest Lokacie Lojalnej. Półroczny depozyt posiada obecnie oprocentowanie wyższe o 0,30 pkt. proc. niż przed miesiącem, co pozwoliło na odzyskanie pozycji lidera zestawienia najlepszych lokat dla 100 tys. zł.

Taki sam wzrost stawki można odnotować w przypadku Lokaty standardowej Toyota Banku. Od 7 listopada można na niej otrzymać 2 proc. w skali roku, jeśli zdeponuje się co najmniej 5 tys. zł. BOŚ Bank również oferuje więcej niż w październiku. Bank odświeżył swoją ofertę depozytową, zmieniając produktom nazwy i zmieniając ich warunki. W poprzednim zestawieniu EKOlokata Superprocentująca mogła przynieść zysk w wysokości 2,05 proc. w skali roku. EKOlokata Zyskowna daje 2,30 proc., choć klient musi dodatkowo zagwarantować ulokowanie nowych pieniędzy. Oszczędności, które nie są uznane za nowe, zostaną objęte stawką 2,05 proc. w skali roku. Podwyżką został również objęty wariant bez konta osobistego. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Monika Dekrewicz Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Z lokatą na pół roku