Z USA wieje optymizmem

Anna Palczewska
opublikowano: 11-07-2008, 00:00

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Wczorajsza sesja już na początku dobrze nastawiła inwestorów. Na rynku pojawiła się informacja o dużym przejęciu w branży chemicznej. Spółka Dow Chemical postanowiła wchłonąć Rohm and Haas kosztem 15 mld USD. Dzięki temu walory R&H zyskały aż 65 proc.

Indeksowi S&P 500 pomagały wyjść z 2-letniego dołka wzrosty kursu producenta aluminium, koncernu Alcoa, który zyskał najwięcej od 8 lat na skutek informacji, że Chiny zmniejszą podaż surowca. Kolejne dobre wiadomości — o wzroście sprzedaży — podały też sieci handlowe: Wal-Mart Stores i Costco Wholesale.

Bank of America zalecił klientom kupno walorów Applied Materials — największego producenta podzespołów komputerowych. Dzięki temu spółki technologiczne odrabiały straty wywołane sugestiami analityków, że spowolnienie może negatywnie odbić się na sprzedaży Cisco Systems oraz Intela.

Nienajlepszy dzień mieli posiadacze papierów Fannie Mae oraz Freddie Mac. Kurs pierwszej zniżkował o około 20 proc., kurs drugiej o blisko 30 proc. Powodem strat instytucji finansowych — których kursy na huśtawce są już od poniedziałku — była wypowiedź Williama Poole’a, byłego szefa oddziału FED w St. Louis, który potwierdził pogłoski o złym stanie finansowym kredytodawców hipotecznych.

Miłym zaskoczeniem dla analityków była publikacja liczby nowych podań o zasiłki dla bezrobotnych w USA, które spadły najbardziej od kwietnia.

AnnaPalczewska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Palczewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu