Za rok ruszy rozbiórka Ilmetu

  • Emil Górecki
opublikowano: 25-06-2013, 00:00

Fundusz UBS ostrożnie podchodzi do planu budowy nowego wieżowca. Myśli o kolejnych zakupach w Polsce.

Pod koniec tego lub na początku przyszłego roku fundusz UBS Real Estate spodziewa się pozwolenia na budowę 188-metrowego biurowca przy rondzie ONZ w Warszawie. Nowy wieżowiec będzie miał 62 tys. mkw. powierzchni najmu — ponad trzy razy więcej niż stojący w tym miejscu Ilmet. Jego rozbiórka może się rozpocząć w trzecim kwartale 2014 r., kiedy już upłyną terminy umów z najemcami. Kiedy ruszy budowa?

— To zależy od popytu najemców. Nie zdecydujemy się na rozpoczęcie prac bez podpisanych kilku dużych umów najmu. Zależy nam, by nasz projekt nawiązywał do Ronda 1, które jest teraz najlepszym biurowcem w najdroższej okolicy w Warszawie — mówi Michael Loose, szef UBS w regionie.

W okolicach ronda ONZ od kilkunastu lat powstaje dzielnica białych kołnierzyków, oczywiście na nadwiślańską skalę. Planowanych jest tu co najmniej kilka wieżowców. W wakacje opustoszeje Twarda Tower zbudowana dla Telekomunikacji Polskiej. Jego właściciel — fundusz Europa Capital — pracuje nad szczegółami przebudowy. Po zmianach, prawdopodobnie gruntownych, wieżowiec zacznie walczyć o najemców.

Dwie przecznice dalej, na działce po wyburzonym hotelu Mercury, ma wkrótce ruszyć budowa wieżowca Echo Investment. To oznacza dodatkowe 50 tys. mkw. powierzchni biurowej do zasiedlenia. Nieco dalej, na bliskiej Woli, wieżowiec Warsaw Spire zamierza budować belgijskiej Ghelamco. W bardziej odległych planach jest jeszcze wieżowiec Polskiego Holdingu Nieruchomości (45 tys. mkw.).

— Uważam, że dziś deweloperzy patrzą na rynek nieco bardziej optymistycznie, niż wskazują na to dane. Popyt najemców na powierzchnię biurową rośnie tylko nieznacznie, firmy mają tendencję raczej do zmniejszania niż zwiększania biur, jest silny nacisk na obniżkę stawek czynszu, a mimo to w przygotowaniu jest bardzo dużo inwestycji, które będą ze sobą konkurowały. Przykład to liczne planowane w centrum Warszawy wieżowce biurowe — mówi Tomasz Trzósło, dyrektor zarządzający Jones Lang LaSalle w Polsce.

Ilmet to największa inwestycja UBS w Polsce. Poza nią fundusz ma niewielkie biurowce przy ul. Koszykowej 54 i Chmielnej 134, a także budynek Nova Praga, w którym siedzibę ma Strabag. Dwa pierwsze przeszły gruntowny remont. Jak zapewnia szef funduszu, UBS rozgląda się za kolejnymi zakupami. Ale ma duże wymagania.

— Szukamy przede wszystkim biurowców w Warszawie, dobrze wynajętych i w dobrej lokalizacji. Zarządzane przez nas fundusze mają też możliwość kupowania centrów handlowych i magazynów. Interesują nas transakcje warte 30-60 mln EUR. Zwykle, kiedy nasz portfel nieruchomości osiąga wartość około 400 mln EUR, otwieramy lokalne biuro. To jest możliwe w Warszawie — mówi Michael Loose.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane