Zagęszczenie w sieciach

22-05-2017, 22:00

Polskie hotele coraz skuteczniej przyciągają odwiedzających i międzynarodowych inwestorów.

W 2016 r. rekordową liczbę gości i rentowność odnotowały nie tylko hotele w górach i nad morzem, ale także w dużych ośrodkach biznesowych.

Zobacz więcej

COFNĄĆ WSKAZÓWKI: Nie tylko dawne zamki i pałace cieszą się zainteresowaniem prywatnych inwestorów. W centrach dużych miast wciąż jest wiele zabytkowych, od dawna nieużywanych budynków — mówi Maria Zielińska, starszy analityk ds. nieruchomości hotelowych Cushman & Wakefield. ARC

— To wynik coraz większej chęci Polaków do spędzania urlopu w kraju, większej liczby wydarzeń kulturalnych i imprez sportowych, ale także rosnącej popularności Polski wśród turystów zagranicznych — wyjaśnia Aleksandra Burkot, konsultant w dziale badań rynku w Knight Frank.

Odzyskany blask

Dojrzałość polskiego rynku hotelowego potwierdza m.in. bardzo duże zainteresowanie sieci dotychczas nieobecnych w naszej części Europy.

— Warto zwrócić uwagę na rozwój hoteli ekonomicznych i ekspansję w Polsce nowych marek: Moxy, Motel One, Indigo czy zapowiadany Radisson Red. Ponadto na rynku znalazło się także miejsce dla hoteli wyższej klasy — potwierdzone inwestycje to Autograph Collection w Krakowie sieci Marriott International, Curio A Collection by Hilton w Poznaniu czy Raffles Hotels & Resorts w Warszawie — wymienia Aleksandra Burkot.

Rozwojowi hotelarstwa służą też adaptacje historycznych budynków industrialnych na cele komercyjne. Jak tłumaczą eksperci z Walter Herz, tę tendencję zainicjowano w Łodzi, a widoczna jest także w Krakowie, Warszawie i Poznaniu.

— Modernizacja i adaptacja historycznych obiektów na potrzeby branży hotelarskiej to coraz bardziej popularne zjawisko w Polsce. Nie tylko dawne zamki i pałace cieszą się zainteresowaniem prywatnych inwestorów. W centrach dużych miast wciąż wiele jest zabytkowych, od dawna nieużywanych budynków. To stare kamienice, jak również dawne przestrzenie industrialne. W zależności od możliwości adaptacyjnych budynku, potrzeb rynku i kreatywności inwestora w starych murach mogą powstać obiekty łączące różne funkcje — mówi Maria Zielińska, starszy analityk ds. nieruchomości hotelowych Cushman & Wakefield.

Nowe otwarcia

W Polsce działa już prawie 2,7 tys. oficjalnie skategoryzowanych hoteli. Ponad połowa z nich to placówki trzygwiazdkowe — podają analitycy Walter Herz. Tylko w ubiegłym roku rynek wzbogacił się o 106 hoteli, najwięcej powstało w Krakowie, Gdańsku i Warszawie. W najbliższych dwóch latach w stolicy planowane jest otwarcie kilkunastu hoteli. Według „Financial Times”, Warszawa jest czwartym w Europie miastem najbardziej przyjaznym dla biznesu. Dlatego, jak przyznają specjaliści Walter Herz, banki chętnie finansują stołeczne inwestycje, także hotelowe.

Niedługo do eksploatacji ponownie zostanie oddany Hotel Europejski przy Krakowskim Przedmieściu, który zaoferuje 103 apartamenty, spa, sale konferencyjne, luksusowe sklepy, restauracje i biura. Przebudowany zostanie także słynny warszawski Prudential, który przejęła rodzina Likusów i planuje otworzyć w nim luksusowy hotel. Nowe obiekty zaplanowano także przy ulicy Smolnej obok ronda de Gaulle’a i w pałacu Branickich przy Miodowej 6. Jak wynika z danych Walter Herz, wkrótce zostanie oddany także pięciogwiazdkowy Renaissance przy Lotnisku Chopina, należący do Marriott International. Do oferty tej sieci dołączy także drugi obiekt lotniskowy — hotel Moxy w Pyrzowicach (Katowice) z 330 pokojami. Poza tym w 2018 r. u zbiegu ulic Twardej i Żelaznej w stolicy ma zostać oddany hotel Holiday Inn z 254 pokojami, a drugi obiekt tej sieci — z 217 pokojami — powstanie koło Dworca Zachodniego.

Przy Tamce 38, naprzeciwko Muzeum Chopina, wyrasta z kolei z ziemi niższej klasy obiekt hotelowy Motel One. Jak wynika z danych Walter Herz, przy alei Wilanowskiej niedaleko Galerii Mokotów stanie Hotel Moxy, którzy zaoferuje 200 pokoi, a Moxy Warsaw Praga zapewni nocleg na terenie Konesera na warszawskiej Pradze. Pod koniec 2018 r. na Mokotowie u zbiegu ulic Suwak i Konstruktorskiej planowane jest otwarcie trzygwiazdkowego Four Points by Sheraton ze 192 pokojami. Kolejna inwestycja hotelowa w tej dzielnicy będzie należała do sieci Focus Hotels, która planuje budowę obiektu z 238 pokojami i salą konferencyjną na 800 osób.

— Do warszawskiej oferty wejdzie także Hotel 52 z 468 pokojami, który stanie koło Centrum Konferencyjno-Wystawienniczego Expo XXI na Woli. W centrum stolicy, przy ulicy Widok 5/7/9, zostanie natomiast otwarty minimalistyczny w stylu hotel Puro. Grupa Orbis planuje z kolei wybudować ibis Styles Warsaw, w którym powstanie 178 pokoi — dodają analitycy Walter Herz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Zagęszczenie w sieciach