Zarząd zapisze się na akcje

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 09-12-2005, 00:00

Powiązania kapitałowe z Elzabem? Na razie nie mamy takich planów — mówi Bogusław Łatka, prezes Novitusa.

„Puls Biznesu”: Czy zarząd zamierza kupić akcje w ofercie publicznej?

Bogusław Łatka, prezes Novitusa: Tak, chcemy zapisać się na akcje. Wierzymy we wzrost wartości firmy.

Rynek zakłada, że zarząd kupuje akcje, gdy wierzy w zyski. Wyniki IV kwartału tego roku będą lepsze niż w 2004?

W branży IT zazwyczaj IV kwartał jest najlepszy w roku. W naszym przypadku też. Liczb niestety nie możemy jeszcze przedstawić, bo nie opublikowaliśmy prognoz finansowych.

Czy w kolejnych latach pojawią się jednorazowe wpływy, jak te ze sprzedaży kas taksówkarzom? Ostatnio fiskus nakazał stosowanie kas np. zakładom fotograficznym i fryzjerskim, ale przychody z tego tytułu były niewielkie.

Oczywiście spodziewamy się jeszcze dodatkowych wpływów w związku z wprowadzeniem kas w kolejnych grupach — a tych jest według ustawy o VAT kilkadziesiąt. Dość liczne to m.in.: lekarze i prawnicy, usługi finansowe i rachunkowo-księgowe, sprzedaż z automatów. W tym roku przychody z tego tytułu były umiarkowane, bo i grupy objęte kasami były mało liczne.

Jak wygląda koniunktura na rynku urządzeń fiskalnych?

Pierwotny rynek kas fiskalnych nie jest nasycony. Dla nas szczególnie ważny jest także tzw. rynek odtworzeniowy: około 90 proc. klientów, którzy raz kupili nasze urządzenie, wraca, by nabyć nowe lub wymienić moduł fiskalny, kluczową część kasy. Następuje to co 5-6 lat. Na rynku odtworzeniowym wymienianych jest około 100 tys. urządzeń rocznie, a liczba ta będzie rosła.

Państwa strategia zakłada uniezależnienie się od koniunktury na rynku kas. Jak wobec tego będzie wyglądała docelowa struktura przychodów?

W Polsce coraz powszechniej stosowane będą urządzenia automatycznej identyfikacji (np. czytniki i drukarki kodów kreskowych — przyp. red.). Obecnie wykorzystuje się ich około 330 tys. Rynek będzie się powiększał — jest 2 mln potencjalnych odbiorców. Wpłynie na to dalsza automatyzacja procesów sprzedaży w usługach, bankowości, służbie zdrowia, ale także w administracji państwowej, w przemyśle i logistyce. Ponadto obecnie nabywców znajduje 30 tys. wag elektronicznych rocznie. Wciąż wiele placówek stosuje urządzenia mechaniczne — szacujemy, że do 2010 r. około 230 tys. takich wag zostanie wymienionych. Spodziewamy się też, że będzie rósł udział w przychodach systemów sprzedaży. Dążymy do zachowania zrównoważonej struktury przychodów: z segmentu urządzeń fiskalnych i rozwiązań elektroniczno-informatycznych dla handlu, usług i logistyki.

Novitus ma niewielki pakiet akcji giełdowego Elzabu i kupował jego urządzenia. Czy możliwe jest zacieśnienie współpracy lub więzów kapitałowych?

Posiadamy niewielki pakiet tej spółki, kupiony jeszcze w czasach, gdy właścicielem naszej firmy był Optimus. Pakiet ten pozwala nam uczestniczyć w WZA Elzabu. Co do powiązań kapitałowych, to na razie nie mamy takich planów. Obecnie interesują nas akwizycje małych spółek z branży oprogramowania.

Zawarliście umowę kredytową z BPH na 5 mln zł, ale zabezpieczeniem jest przewłaszczenie zapasów o wartości 8 mln zł. Dlaczego mając duże możliwości kredytowe, zgodziliście na niezbyt korzystne warunki?

Naszym zdaniem, warunki są korzystne. Zapasy, które są zabezpieczeniem kredytu, ciągle ulegają rotacji. Koszty ich przechowywania są bardzo niskie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zarząd zapisze się na akcje