Czytasz dzięki

Zaskakująco słaby wzrost płac

opublikowano: 18-12-2019, 22:00

Wzrost wynagrodzeń zaczął hamować. Ekonomiści radzą, by z głębszymi wnioskami zaczekać do nowego roku i podwyżki płacy minimalnej

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie wyniosło 5229,44 zł i było o 5,3 proc. wyższe niż w listopadzie 2018 r. — podał GUS. To wyraźnie poniżej rynkowego konsensusu, który wynosił 5,9 proc. Od stycznia do listopada pensje w sektorze wzrosły r/r o 6,7 proc. Najwolniej rosły w rolnictwie, leśnictwie, łowiectwie i rybactwie — o 3,8 proc., najszybciej w administracji i działalności wspierającej — o 9,5 proc.

Lepiej już było

Nominalny wzrost wynagrodzeń od ponad dwóch lat utrzymuje się na poziomie zbliżonym do 7 proc. Dobra koniunktura napędzana zwiększanymi transferami społecznymi w ostatnich latach powodowała wzrost zapotrzebowania na pracowników. W wyniku niekorzystnej demografii rynek pracy stawał się więc coraz bardziej „sztywny”, i to mimo dużej liczby ukraińskich imigrantów. W sposób naturalny prowadziło to do wzrostu wynagrodzeń. W ostatnich miesiącach sytuacja zaczęła jednak się zmieniać — europejskie spowolnienie gospodarcze zaczęło uderzać w naszą gospodarkę, co było widać choćby w danych PKB za III kw.

Wczorajszy odczyt dynamiki wynagrodzeń świadczy o negatywnym z perspektywy pracowników trendzie — presja na zwiększanie wynagrodzeń zaczęła wyraźnie hamować, a firmy sygnalizują coraz mniejszą chęć na podwyżki.

— Wraz ze spowalniającą aktywnością gospodarczą wzrost płac w sektorze przedsiębiorstw w 2020 r. nadal będzie nieznacznie się obniżał. Potwierdzają to także wyniki Szybkiego Monitoringu NBP, według którego skala przewidywanych przez firmy podwyżek będzie mniejsza niż w poprzednich kwartałach — mówi Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Millennium Banku.

Efekt płacy minimalnej

Jakub Rybacki, ekspert ING Banku Śląskiego, wskazuje, że jednym z powodów spowolnienia dynamiki wynagrodzeń jest także podwyżka płacy minimalnej w kolejnych latach.

— Jednym z powodów silnego zahamowania płac przed końcem roku może być zamrożenie przez firmy podwyżek przed wysokim wzrostem płacy minimalnej w styczniu. Skok bowiem będzie duży — sięgnie 15,6 proc. To spowoduje korektę wynagrodzeń dla szerszej grupy osób. Warto także pamiętać, iż rząd zapowiada duże podwyżki płacy minimalnej także w kolejnych latach. Firmy mrożą więc podwyżki, co zaniża dynamikę wzrostu średniego wynagrodzenia. Jeśli ta teza jest zasadna, na początku nowego roku możemy spodziewać się skokowego wzrostu dynamiki wynagrodzeń — uważa Jakub Rybacki.

Ekonomia na dzień dobry
Newsletter autorski Marcela Lesika
ZAPISZ MNIE
×
Ekonomia na dzień dobry
autor: Marcel Lesik
Wysyłany raz w tygodniu
Marcel Lesik
Autorski newsletter poświęcony światowej ekonomii: analizy, prognozy, badanie trendów i sprawdzanie faktów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Zdaniem Grzegorza Ogonka, ekonomisty Santander Banku, dynamika wzrostu płac w nadchodzących 12 miesiącach wyraźnie spadnie.

— Spowolnienie gospodarcze i symptomy spadającego popytu na pracę mogą sprawić, że roczna dynamika wzrostu płac obniży się z 6,6 proc. w 2019 r. do 6 w 2020 r. — uważa ekspert Santander Banku.

Konsumpcja ucierpi

Sytuacja jest jeszcze gorsza, jeśli wziąć pod uwagę płacę realną, a więc po uwzględnieniu inflacji konsumenckiej. W zeszłym roku w listopadzie mieliśmy dołek inflacyjny, bowiem wzrost cen spadł r/r do 1,3 proc. Dziś inflacja na dłuższy czas zadomowiła się na poziomie przekraczającym inflacyjny cel NBP, czyli 2,5 proc. — listopadowy odczyt wskazuje na 2,6 proc. Co gorsza, dalszy spadek aktywności gospodarczej w połączeniu z prognozowaną górką inflacyjną na początku przyszłego roku na poziomie nawet 4 proc. spowoduje, że nowy rok może zacząć się realnym wzrostem płac na poziomie tylko nieco powyżej 1 proc. Jakub Borowski, główny ekonomista banku Credit Agricole, podkreśla, że realna dynamika funduszu płac rośnie najwolniej od trzech lat, co będzie miało wyraźne konsekwencje dla najważniejszego czynnika wzrostu gospodarczego w ostatnich latach, a więc konsumpcji.

— Szacujemy, że realna dynamika funduszu płac, czyli iloczynu zatrudnienia i przeciętnego wynagrodzenia, w przedsiębiorstwach obniżyła się w listopadzie do 5,3 proc. r/r wobec 5,9 w październiku i 6,7 w III kw. Stanowi to wsparcie dla naszej prognozy, zgodnie z którą w IV kw. tempo wzrostu konsumpcji obniży się do 3,8 z 3,9 proc. w III kw. W kolejnych kwartałach oczekujemy dalszego stopniowego obniżenia jej dynamiki — uważa ekonomista Credit Agricole.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Lesik

Polecane