Zaświadczenia od fiskusa przez internet

opublikowano: 27-06-2018, 22:00

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT) we współpracy z Ministerstwem Finansów (MF) uruchomiło internetową usługę umożliwiającą złożenie wniosku oraz uzyskanie zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach bądź stwierdzającego stan zaległości.

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT) we współpracy z Ministerstwem Finansów (MF) uruchomiło internetową usługę umożliwiającą złożenie wniosku oraz uzyskanie zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach bądź stwierdzającego stan zaległości. Dzięki usłudze dokumenty te można otrzymać drogą elektroniczną — bez konieczności wizyty w urzędzie i odbierania ich w wersji papierowej.

Wniosek (ze sprecyzowaniem żądania) można złożyć na tzw. piśmie ogólnym, korzystając z serwisu biznes.gov.pl. Zostanie on przesłany na skrzynkę podawczą urzędu skarbowego na platformie ePUAP. Organ wyda zaświadczenie — w ciągu 7 dni — opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym, weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu.

MF przypomina, że organ wydaje zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach na podstawie danych, które on posiada, albo uzyska z innych urzędów. Dlatego nie może żądać od podatnika dodatkowych dokumentów potwierdzających informacje, które już zna lub ustali sam. Może to zrobić tylko wtedy, jeśli wskaże podstawę prawną, która go do tego uprawnia.

Treść żądania z wniosku zostanie porównana z informacjami wynikającymi z prowadzonych ewidencji, rejestrów i innych baz danych. Urząd sprawdzi, czy zawiera wymagane informacje, np. numer NIP. W razie braków lub błędów wezwie do ich uzupełnienia. Zbada też, czy w sprawie podatnika nie toczy się postępowanie dotyczące zaległości.

21 zł Tyle wynosi opłata od każdego egzemplarza zaświadczenia wydanego przez urząd skarbowy...

17 zł ...a tyle podatnik musi dopłacić, jeśli działa przez pełnomocnika.

WIĘCEJ INFORMACJI: www.biznes.gov.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy