Zatrzymać ocieplenie klimatu

opublikowano: 07-10-2018, 22:00

Ekstremalne zjawiska pogodowe i zmniejszanie się pokrywy lodowej w Arktyce, to skutki globalnego ocieplenia — podkreślają autorzy najnowszego raportu o klimacie.

Międzyrządowy Panel ds. Zmiany Klimatu (Intergovernmental Panel on Climate Change — IPCC), po tygodniu obrad w Incheon w Republice Korei, przyjął specjalny raport na temat zatrzymania globalnego ocieplenia na poziomie + 1,5°C.

Zobacz więcej

[FOT. ARC]

Jego autorzy zwracają uwagę na konsekwencje, których można będzie uniknąć, jeżeli ograniczymyocieplenie. Na przykład do 2100 r. wzrost poziomu mórz byłby o 10 cm niższy przy wzroście o 1,5°C niż przy 2°C. Przypadki całkowitego stopienia pokrywy lodowej Arktyki latem będą występować raz na sto lat przy ociepleniu o 1,5°C, a przy 2°C — co najmniej raz na dekadę. Przy wzroście o 1,5°C, zginie od 70-90 proc. raf koralowych, podczas gdy przy zwyżce o 2°C praktycznie wszystkie (powyżej 99 proc.).

— Każdy dodatkowy ułamek stopnia ma znaczenie, zwłaszcza że wzrost o 1,5°C lub wyższe zwiększa ryzyko zmian długotrwałych lub nieodwracalnych, takich jak utrata niektórych ekosystemów — powiedział Hans-Otto Pörtner, współprzewodniczący II grupy roboczej IPCC.

Ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,5°C wymaga szybkich i głębokich zmian dotyczących energii, przemysłu, budynków, użytkowania gruntów, transportu i miast. Do 2030 r. światowa emisja CO 2 spowodowana przez człowieka netto musiałaby spaść o ok. 45 proc. w porównaniu z 2010 r., osiągając około 2050 roku „zero netto” (wszelkie ewentualne emisje musiałyby zostać zrównoważone poprzez usunięcie CO 2 z powietrza).

Gdyby tak się nie stało, niosłoby to za sobą uzależnienie od technologii, które usuwają CO 2 z powietrza. Ich skuteczność nie jest jeszcze sprawdzona na większą skalę. Niektóre z nich mogą oznaczać znaczące ryzyko dla zrównoważonego rozwoju. Dlatego według IPCC szybko należy rezygnować z węgla. Do 2030 nastąpi jego redukcja o minimum 59 proc. (w porównaniu do 2010) — uważają autorzy raportu.

— Decyzje, które podejmujemy dziś są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa i zrównoważonego świata dla wszystkich, zarówno teraz jak i w przyszłości. Ten raport daje politykom i praktykom informacje, których potrzebują, żeby decydować o tym jak walczyć ze zmianą klimatu, uwzględniając lokalne konteksty i potrzeby ludzi. Następnych kilka lat jest prawdopodobnie najważniejszych w naszej historii — akcentowała Debra Robert, współprzewodnicząca II grupy roboczej IPCC. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy