Zbliża się globalne spowolnienie

Katarzyna Łasica
opublikowano: 14-12-2006, 00:00

Koniec prosperity. Spowolnienie gospodarcze jest już pewne. Najbardziej dotknie kraje rozwinięte — Polska jeszcze do nich nie należy.

Światowa gospodarka znalazła się w punkcie zwrotnym i już niebawem możemy się spodziewać spowolnienia gospodarczego. Jeszcze w tym roku globalny wzrost gospodarczy wyniesie 3,9 proc., jednak już w 2007 r. jego tempo spadnie do 3,2 proc., nieznacznie odbijając się rok później do 3,5 proc. — wynika z ostatniego raportu Banku Światowego.

Tempo wzrostu PKB krajów rozwijających się wyniesie w tym roku 7 proc., czyli niemal dwa razy więcej niż rozwiniętych gospodarek, jednak już w przyszłym roku spadnie do 6,4 proc., a w 2008 r. wyniesie 6,1 proc. w 2008 r. PKB krajów wysoko rozwiniętych wyniesie w tym roku „zaledwie” 3,1 proc., a w kolejnych latach 2,4 i 2,8 proc. Sądząc po tempie rozwoju gospodarczego Polska znajduje się w połowie drogi między pierwszą a drugą grupą krajów. Według prognoz tegoroczny wzrost PKB wyniesie u nas 5,4 proc., następnie 5,1 i 5,2 proc. Bardzo ważną rolę we wzroście światowej gospodarki odegrały Chiny, największa gospodarka świata. 10,4-procentowy wzrost odpowiada aż za 0,5 punktu procentowego globalnego wzrostu.

— Przepaść między gospodarkami rozwijającymi się oraz krajami o wysokich dochodach powiększa się. Pierwsze są w stanie dalej się rozwijać, podczas gdy drugim przychodzi to z trudnością — mówi Hans Timmer, ekonomista Banku Światowego.

Jego zdaniem wzrost gospodarczy krajów rozwijających się nadal będzie dosyć duży, co zawdzięczą reformom gospodarczym. Zdaniem autorów raportu, tak zwane miękkie lądowanie jest prawdopodobne, jednak ostrzegają, że osłabienie koniunktury na amerykańskim rynku nieruchomości może być większe niż przypuszczano, co będzie miało wpływ na rynki rozwijające się.

Z raportu wynika, że już niebawem rekordowo wysokie ceny ropy pójdą w niepamięć i w 2007 r. można spodziewać się 56 USD za baryłkę, a w roku następnym nawet 53 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu