ZBP chce skorzystać z okazji

opublikowano: 07-08-2019, 22:00

Jesteśmy najlepsi, a rynek źle zrozumiał nasze intencje — twierdzi szef Centrum AMRON, które chce, aby jego szkolenia kończyły się państwowym certyfikatem.

— Nie chcemy monopolu na prowadzenie bazy danych o nieruchomościach i gruntach — podkreśla Jacek Furga, szef Centrum AMRON, które w celach komercyjnych gromadzi informacje o budynkach i gruntach w Polsce.

POD NADZOREM:
POD NADZOREM:
Centrum AMRON, którym zarządza Jacek Furga, powstało w 2004 r. Zasady agregowania danych nieruchomościowych w bazie określa rekomendacja J, wydana przez nadzór.
Fot. Łukasz Dejnarowicz/FORUM

Twierdzi też, że firmie zależy na tym, „aby mobilizować Polaków do podnoszenia kwalifikacji zawodowych, a konkurencyjne firmy — do wymiany danych, dla wzajemnego uzupełniania i weryfikowania jakości gromadzonych informacji o nieruchomościach”.

Kwestia interpretacji

Związek Banków Polskich od maja zabiega, by kwalifikacje analityków bankowych zajmujących się oceną wartości nieruchomości były certyfikowane przez państwo. W tym celu samorządowa organizacja reprezentująca interesy banków zwróciła się do resortu finansów, by stanowisko związane z „analizą i oceną nieruchomości na potrzeby zabezpieczenia wierzytelności bankowych” znalazło się w Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji (ZSK). To państwowa księga, która określa zakres umiejętności dla poszczególnych profesji. Płatne szkolenia, dopuszczające kursanta do egzaminu, ma organizować Centrum Analiz i Monitorowania Rynku Obrotu Nieruchomościami (AMRON).

To ośrodek analityczno-badawczyspecjalizujący się w zagadnieniach związanych z rynkiem nieruchomości, działający w ramach Centrum Prawa Bankowego i Informacji (CPBiI) — spółki, której właścicielem jest ZBP. Pomysł związku — dowiedział się „PB” — nie podoba się zarówno konkurencyjnym dostawcom danych o nieruchomościach, jak i samym bankom. Pierwsza grupa uważa, że to próba zawłaszczenia rynku, druga obawia się, że ceny będzie dyktować jedna firma. O sprawie informowaliśmy szeroko na łamach „PB” w poniedziałkowym artykule „ZBP chce monopolu w nieruchomościach”. Jacek Furga uważa, że rynek źle odebrał intencje ZBP i Centrum AMRON.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Wpis do ZKS nie wiąże się z tym, że osoba ubiegająca się o certyfikat musi szkolić się na naszej bazie. Może szkolić się u konkurencji, tylko później musi zdać egzamin, do którego my — na razie — najlepiej przygotowujemy — mówi prezes CPBiI.

Twierdzi, że idealnie byłoby zbudować państwową bazę danych o nieruchomościach i gruntach w Polsce, a tymczasem trzeba posiłkować się bazami komercyjnymi, dostępnymi na rynku. Jest ich wiele — m.in. Cenatorium (według nieoficjalnych danych ma około 4,3 mln rekordów informacyjnych) i Emmerson. Istnieje też około 380 powiatowych rejestrów, w których zgromadzonych jest w sumie około 5 mln informacji. Są one jednak rozproszone i nie zawsze dostępne w kanale zdalnym.

Czas na awans

Jak na ich tle prezentuje się AMRON? Centrum twierdzi, że w bazie zgromadziło ponad 3,3 mln informacji o budynkach i gruntach. Ma informacje o 1,9 mln mieszkań, 413 tys. domów jednorodzinnych, 172 tys. działek budowlanych, 700 tys. gruntów rolnych, a także o budynkach komercyjnych, lokalach użytkowych i stacjach paliw. Z bazy korzysta obecnie 240 rzeczoznawców majątkowych, największe banki państwowe, 28 banków komercyjnych, 337 banków spółdzielczych i ponad 200 innych podmiotów gospodarczych aktywnych na rynku nieruchomości. Od 2007 r. wykorzystują ją też Prokuratura Krajowa i Narodowy Bank Polski, a od 2014 r. — inspektorzy Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.

— Centrum AMRON szkoli analityków bankowych i rzeczoznawców majątkowych od 2010 r. Nasze kursy cieszą się stałym zainteresowaniem — średnio szkolimy około 300 osób rocznie. Teraz, gdy pojawiły się nowe możliwości podniesienia jakości naszych szkoleń o certyfikat państwowy, postanowiliśmy zawnioskować o wpis do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji — wyjaśnia Jacek Furga.

430 mld zł - taka jest łączna wartość kredytów mieszkaniowych…

2,3 mln …a tyle jest ich w portfelach bankowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane