Zerowy PIT jest zbyt skromny

opublikowano: 18-06-2019, 22:00

Eksperci apelują, by zerowy podatek do 26 roku życia objął także umowy o dzieło i samozatrudnienie.

Przedstawiciele dużych organizacji biznesowych przeanalizowali projekt Ministerstwa Finansów (MF) dotyczący zwolnienia z podatku dochodowego (PIT) młodych osób do 26 roku życia, osiągających rocznie przychody do 85,5 tys. zł. Jako pozytyw wskazywali zmniejszenie klina podatkowego, a głównym zarzutem jest jego niezgodność z konstytucją (nieuzasadnione preferowanie pewnej grupy podatników). Jest też obawa o konflikty między pracownikami i uderzenie w pracodawców.

PUNKT WIDZENIA:
PUNKT WIDZENIA:
Kierowane przez Mariana Banasia Ministerstwo Finansów twierdzi, że zwolnienie z podatku PIT młodych przed 26 rokiem życia ułatwi im rozpoczynanie pracy i wyciągnie z szarej strefy
Fot. Marek Wiśniewski

Zagadkowe przywileje

Konfederacja Lewiatan podkreśla, że o ile projekt MF realizuje postulat obniżenia klina podatkowego, o tyle „wybór sposobu realizacji tego celu budzi kontrowersje”. Uważa też, że „narusza zasadę równości wobec prawa i prawa do równego traktowania przez władze publiczne, określone w art. 32 Konstytucji RP”. Podkreśla, że z PIT nie będą zwolnieni młodzi ludzie zarobkujący na podstawie umowy o dzieło (np. artyści, graficy, fotografowie, copywriterzy itp.) oraz prowadzący własną działalność gospodarczą i tzw. samozatrudnieni. Jej zdaniem sprawiedliwe społecznie byłoby zwiększenie kwoty wolnej od podatku wszystkim podatnikom, bez względu na wiek i źródło przychodów. Lewiatan podaje przykłady nierówności i różnicowania sytuacji podatników, np.: 25-latek zarabiający 7 tys. zł miesięcznie będzie zwolniony z PIT, natomiast 27-latek z minimalnym wynagrodzeniem 2,2 tys. zł już nie.

Wiele słów krytyki pod adresem projektu padło ze strony Krajowej Izby Gospodarczej (KIG). Jej zdaniem jest on także niezgodny z konstytucją.

„Brak jest jakiegokolwiek uzasadnienia, dlaczego projektodawca zdecydował się na zwolnienie tylko wybranych kategorii dochodów, a nie wszystkich dochodów osiąganych przez osoby do 26 roku życia. Przykładowo w ogóle nie odnosi się do zwolnienia dochodów samozatrudnionych. Również cezura wieku uprawniającego do korzystania ze zwolnienia jest ustalona dowolnie” — czytamy w opinii KIG.

— To dobrze, że resort finansów podejmuje działania mające na celu zmniejszenie klina podatkowego. Proponowane rozwiązania mogą przyczynić się do ograniczenia szarej strefy, jednak potrzeba rozwiązań dotyczących możliwie najszerszej grupy podatników. Taki cel spełniłoby np. zwiększenie kwoty wolnej od podatku — mówi Łukasz Czucharski, ekspert Pracodawców RP.

Klin między firmami a ludźmi

Konfederacja Lewiatan ostrzega, że pomysł zwolnienia z podatków osób do 26 roku życia „będzie skutkował wzrostem kosztów pracodawców i będzie stanowić podstawę wielu konfliktów na linii pracodawca — pracownik (…) Spowoduje trudność właściwego zarządzania wynagrodzeniami, może demotywować do pracy, ponieważ nowy pracownik z najsłabszymi kwalifikacjami i małym doświadczeniem będzie zarabiać więcej niż pracownicy z większym stażem i umiejętnościami”. KIG podkreśla, że głównym zagrożeniem będą reakcje tuż po utracie prawa do zwolnienia z PIT.

„Z chwilą osiągnięcia 26 lat podatnik utraci prawo do zwolnienia i jego realne dochody (wypłata netto) znacząco spadną. Gwałtowne zwiększenie obciążeniami może prowadzić do ucieczki w szarą strefę” — ostrzega KIG.

Izba obawia się też dyskryminacji osób powyżej 26 lat, bo „będą mniej chętnie zatrudniani ze względu na konieczność zaproponowania im wyższego wynagrodzenia brutto, aby otrzymali wynagrodzenie netto w takiej samej wysokości co osoby objęte zwolnieniem”. Nowe przepisy mają wejść w życie już 1 sierpnia 2019 r.

25 mld zł Tyle w ciągu 10 lat ma kosztować finanse publiczne zniesienie podatku dochodowego dla osób do 26 roku życia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane