Zgarnij nowe dotacje na ochronę patentu

opublikowano: 06-06-2013, 00:00

Startuje druga edycja Patentu Plus. Na międzynarodową ochronę nowych rozwiązań firmy i naukowcy dostaną 10 mln zł.

Aby bezpiecznie prowadzić komercyjną działalność wykorzystującą wyniki prac B+R, warto pomyśleć o ich prawnej ochronie. Taką możliwość daje np. zgłoszenie patentowe — polskie lub międzynarodowe. Niestety, rodzimi innowatorzy wciąż sporadycznie korzystają z tego rozwiązania. Aby je wypromować, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) stworzyło nowy instrument wsparcia — Patent Plus.

— Na świecie obserwujemy coraz większą walkę konkurencyjną, jeśli chodzi o ochronę patentową. Jednym z naszych nadrzędnych celów jest wspomaganie rodzimych naukowców i przedsiębiorców w ochronie ich innowacji za granicą. Dlatego uruchomiliśmy program, który wspiera działania związane z ochroną własności intelektualnej na drodze uzyskiwania patentów — mówi prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor NCBR.

Patent Plus miał swoją inaugurację pod koniec ubiegłego roku. Budżet programu wynosi 40 mln zł i został podzielony na cztery konkursy po 10 mln zł. Drugi nabór rozpocznie się już za dwa tygodnie. Dofinansowanie jednego projektu wynosi nawet 800 tys. zł, a o pieniądze mogą się starać firmy, uczelnie, instytuty badawcze oraz instytuty naukowe PAN.

— Głównym celem Patentu Plus jest zwiększenie liczby europejskich i międzynarodowych zgłoszeń patentowych z Polski, a tym samym wzmocnienie ochrony praw własności intelektualnej poza terytorium naszego kraju — dodaje dyrektor NCBR. Na co pójdą dotacje? Wsparcie w programie można dostać m.in. na analizę zasadności ekonomicznej objęcia wynalazku ochroną patentową i badanie stanu techniki w zakresie objętym treścią zgłoszenia wynalazku. Sfinansowane zostanie także przygotowanie strategii komercjalizacji wynalazku, jego zgłoszenie w procedurze międzynarodowej EPC i w trybie PCT. Warto pamiętać, że projekty trzeba zrealizować w ciągu maksymalnie 36 miesięcy. Po pierwszym konkursie centrum na prośbę wnioskujących wprowadziło istotne zmiany w zasadach programu. Doprecyzowany został sposób obliczania progu dopuszczalnej intensywności pomocy publicznej. W przypadku wnioskodawców,którzy nie są przedsiębiorcami, pojawił się wymóg zgłoszenia krajowego przed złożeniem wniosku. Wprowadzone zostały też zmiany w kryteriach oceny merytorycznej.

19.06

Tego dnia rozpocznie się nabór do drugiej edycji programu Patent Plus. Wnioski będzie można składać przez miesiąc.

WIĘCEJ INFORMACJI

Magdalena Konrady, Jolanta Wudarczyk-Czapczuk Narodowe Centrum Badań i Rozwoju tel.: +22 39-07-240, 39-07-122 www.ncbr.gov.pl/programy- -krajowe/patent-plus

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane