Zimbabwe: stopa procentowa wzrosła do 70 proc.

opublikowano: 13-09-2019, 19:13

Bank centralny Zimbabwe podniósł w piątek benchmarkową stopę procentową do 70 proc. aby ustabilizować gwałtownie tracącą na wartości walutę i ograniczyć rosnącą inflację.

Jest to pierwsza decyzja powstałego zaledwie trzy dni wcześniej Komitetu Polityki Pieniężnej tego południowoafrykańskiego kraju. Podwyżka jest następstwem czerwcowej decyzji rządu o zakazie używania obcej waluty i przywróceniu porzuconego w 2009 r. dolara zimbabweńskiego, aby zarządzać wzrostem cen konsumpcyjnych, które rosną w najszybszym tempie od dekady.

Dolary zimbabweńskie
Zobacz więcej

Dolary zimbabweńskie fot. Bloomberg

Stawka została podwyższona z poziomu 50 proc. Bank spodziewa się, że inflacja zacznie spadać po zakończeniu obecnego cyklu wysokiej inflacji, o czym świadczy osłabienie presji deprecjacyjnej kursów walutowych po usunięciu systemu wielowalutowego.

Dolar Zimbabwe, którego prekursor został w lutym ustalony na równi z amerykańską walutą, obecnie kształtuje się na poziomie prawie 13 za USD, a roczna inflacja, której odczyty nie zostaną opublikowane do lutego przyszłego roku, szacowana jest na 230–570 proc.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu