Zła passa ABC Daty trwa

opublikowano: 19-11-2018, 22:00

ABC Data ma zapłacić 15,2 mln zł zaległego VAT. Właściciel deklaruje wsparcie, tymczasem MCI Capital sam musi zwrócić skarbowi państwa 37,5 mln zł.

Przeczytaj tekst i dowiedz się:

  • Jak spółka zareagowała na decyzję Izby Administracji Skarbowej

 

  • Jak spółka zabezpieczyła się na wypadek negatywnego rozstrzygnięcia sprawy

Nawet ponad 7 proc. traciły w poniedziałek akcje ABC Daty i ustanowiły historyczne minimum na poziomie 0,77 zł. Wyprzedaż to pokłosie informacji z piątkowego wieczoru, zgodnie z którą Izba Administracji Skarbowej (IAS) utrzymała w mocy decyzję organu pierwszej instancji o określeniu zobowiązania zależnej spółki iSource. Chodzi o podatek od towarów i usług za okres od stycznia 2013 r. do czerwca 2013 r. w łącznej wysokości 11,6 mln zł. Obecnie zobowiązanie,powiększone o odsetki, wynosi 15,2 mln zł. iSource należy do ABC Daty od maja 2014 r. Prowadzi dystrybucję głównie produktów Apple’a.

Spółka ma ponad 50 proc. udziału w krajowym rynku sprzedaży iPhone’ów. Zgodnie z danymi z KRS, w 2017 r. miała 720,6 mln zł przychodów, 12,9 mln zł zysku operacyjnego i 9,5 mln zł zysku netto. Wypłata 15,2 mln zł byłaby więc dla niej sporym obciążeniem. Na koniec 2017 r. jej kapitały własne wynosiły 33,6 mln zł, a suma bilansowa była na poziomie 113,4 mln zł. Spółka przedstawiła organowi skarbowemu gwarancję bankową w wysokości 15,2 mln zł, z wnioskiem o ustanowienie zabezpieczenia i zakłada brak konieczności zapłaty tego zobowiązania do momentu rozstrzygnięcia sprawy przez Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Warszawie. W ocenie pełnomocnika iSource, istnieją podstawy do skutecznego zaskarżenia decyzji do i spółka podjęła decyzję o przygotowaniu skargi do WSA. Na wypadek negatywnego rozstrzygnięcia sprawy dotyczącej obowiązku zapłaty zobowiązaniapodatkowego ABC Data podpisała z głównym akcjonariuszem — MCI Venture Projects oraz z Iloną Weiss, szefową spółki, wstępne porozumienie, na mocy którego mają oni udzielić podporządkowanej pożyczki w łącznej wysokości 15,2 mln zł na pokrycie ewentualnego zobowiązania, jeśli stanie się ono wymagalne. Spółka nie odpowiedziała na nasze pytania, w jakiej wysokości do pożyczki dołoży się MCI VP, a w jakiej Ilona Weiss.

Komunikat o decyzji dyrektora IAS dotarł do ABC Daty 16 listopada, a więc dwa dni po raporcie za trzeci kwartał, którego publikacja została przyspieszona. Na koniec trzeciego kwartału wskaźnik dług netto do EBITDA grupy był na poziomie 2,42 mln zł. Konieczność utworzenia rezerwy na roszczenia skarbówki spowodowałaby wzrost tego wskaźnika. W raportach nie ma informacji na temat kowenantów w umowach z bankami. Spółka deklaruje, że jej celem jest utrzymanie wskaźnika na poziomie nie wyższym niż 4.

Już wcześniej, bo pod koniec października, pojawiły się informacje, że główny akcjonariusz jest gotowy udzielić wsparciafinansowego ABC Dacie. Tymczasem MCI Capital (jest właścicielem certyfikatów MCI. EuroVentures 1.0, który jest największym akcjonariuszem ABC Daty) sam musi zwrócić skarbowi państwa 37,5 mln zł. To rezultat wyroku sądu apelacyjnego we Wrocławiu z połowy września, który po blisko 12 latach wydał wyrok w sprawie JTT Computer. Zmienił zaskarżony wyrok i postanowił, że MCI należy się 2,2 mln zł. Problem w tym, że wcześniej Sąd Apelacyjny we Wrocławiu zasądził na rzecz MCI 28,9 mln zł, co razem z odsetkami w wysokości 17,5 mln zł dawało 46,4 mln zł. Kwota trafiła na rachunek MCI. Teraz wykonanie ostatniego wyroku sądu spowoduje wypływ 37,5 mln zł. MCI zapowiedziało, że wyrok nie jest ostatnim aktem toczącego się sporu ze skarbem państwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane