Złote Tarasy startują w tym roku

Paweł Mazur
22-05-2001, 00:00

Złote Tarasy startują w tym roku

Budowa Złotych Tarasów, kompleksu handlowo-biurowo-rozrywkowego, ma ruszyć jeszcze w tym roku. Spółka ING Real Estate, która sfinansuje zlokalizowane w sercu stolicy i warte ponad 1 mld zł przedsięwzięcie, jest w trakcie załatwiania pozwolenia na budowę.

Projekt zlokalizowany w ścisłym centrum Warszawy, między Dworcem Centralnym a hotelem Holiday Inn, ma mieć charakter wielofunkcyjnego centrum.

Wszystko na miejscu

Na ponad 3 hektarach wybudowany zostanie kompleks budynków o łącznej powierzchni użytkowej około 205 tys. mkw. Znajdą się w nim 24 tys. mkw. powierzchni biurowych, kina na 4 tys. miejsc, sklepy i restauracje zajmujące około 60 tys. mkw. powierzchni oraz miejsce na tzw. rozrywkę rodzinną, czyli np. kręgielnie. W obiekcie zlokalizowany będzie też hotel (105 m wysokości) mieszczący około 350 pokoi. Przewidziany jest parking dla 1400 samochodów.

Zakończenie za trzy lata

Wartość inwestycji, w której będzie można kupić lub wynająć powierzchnie, szacowana jest na ponad 1 mld zł. Realizacją projektu zajmie się spółka Złote Tarasy. W jej skład wejdzie Gmina Warszawa Centrum oraz holenderska firma deweloperska ING Real Estate, która sfinansuje całą inwestycję. Holenderski operator wchodzi w skład grupy kapitałowej ING, działającej w sektorze bankowym. Obecnie spółka jest w trakcie załatwiania pozwolenia na budowę Złotych Tarasów. Nie jest jeszcze znany generalny wykonawca obiektu. Wiadomo natomiast, że jeżeli terminy zostaną dotrzymane, to zakończenie całości powinno nastąpić pod koniec 2004 r. ING Real Estate zasłynęła na warszawskim rynku budowlanym z relizacji obiektu biurowo- -handlowego Holland Park przy pl. Trzech Krzyży.

Mieszkanie za milion

Najwięcej emocji wywołała jednak budowa kompleksu apartamentowców na tyłach biurowca Holland Park, przy ul. Książęcej o nazwie Holland Park Apartamenty. W trzech budynkach znajdują się 82 apartamenty, z czego 18 wystawiono na sprzedaż, a 64 przewidziano pod wynajem. Ekskluzywne położenie w samum centrum stolicy wśród zieleni spowodowało że oferowane mieszkania nie należą do najtańszych ofert na warszawskim rynku. Cena wynajmu apartamentu oscyluje wokół 2-2,5 tys. EUR za mkw. (7-8,7 tys. zł). Około 30 proc. z wystawionych do wynajęcia mieszkań znalazło już chętnych na zasiedlenie. Za jeden z 18 wystawionych do sprzedaży apartamentów trzeba zapłacić 3--4 tys. EUR za mkw. (10,5-14 tys. zł). Łatwo więc policzyć, że np. na mieszkanie o powierzchni 100 mkw. klient musi wyłożyć średnio 1,2 mln zł. W firmie nie chciano ujawnić wartości inwestycji, ale z szacunkowych obliczeń można wnioskować, że zbliżona ona była (wraz z infrastrukturą) do kwoty 100 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Mazur

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / / Złote Tarasy startują w tym roku