Złoto jest silne słabością dolara

Adrian Boczkowski
opublikowano: 26-11-2009, 00:00

Nominalny kurs złota na rynku spot przebił wczoraj kolejną barierę — 1180 USD za uncję (po wzroście o ponad 1 proc.). Wypełnia się scenariusz, o jakim napisaliśmy już w październiku. Wtedy silne sygnały z rynku opcji na złoto wskazywały, że wkrótce notowania tego metalu przebiją 1100 USD i jeszcze w tym roku mogą zbliżyć się do 1200 USD. Co dalej? Bazując na oczekiwaniach graczy z rynku terminowego, na koniec przyszłego roku kurs złota powinien przekroczyć 1500 USD. Dziś widać, że może to stać się jeszcze szybciej.

Dynamiczna zwyżka ceny żółtego kruszcu przybiera na sile wraz z przyspieszaniem procesu osłabiania dolara. Nie chodzi więc o czarny scenariusz dla gospodarki światowej i giełd akcji (wtedy złoto mocno drożałoby realnie jako pewna lokata kapitału). Wartość i płynność rynku złota rośnie. Inwestorzy coraz chętniej wchodzą na ten rynek, by zabezpieczyć swoje dolarowe aktywa. Złoto porusza się przecież wyraźnie w przeciwnym kierunku niż waluta USA. To tłumaczy wczorajszy rekord notowań kruszcu. Amerykańska waluta przeżyła poważne osłabienie. Kurs EUR/USD przebił mocny opór przy 1,505. Gracze z rynku Forex, którzy dobrze obstawili kierunek i skalę zmian, zarobili już krocie.

Wczorajszy ruch pary EUR/USD zwiększa szanse na to, że osłabienie amerykańskiej waluty przybierze na sile w najbliższym czasie. Nie chodzi tu tylko o technikę. Praktycznie zerowe stopy procentowe w USA, które utrzymają się jeszcze przez kilka kwartałów, napędzają spekulacyjny proces carry trade, który osłabia dolara. Co ważne, na rynek napływają coraz lepsze dane makro, które wskazują na postępujące ożywienie gospodarek. To faworyzuje waluty emerging markets, więc złoty silnie zyskuje na sile, a kurs złota w naszej walucie wcale nie rośnie jak na drożdżach (o dolarze czytaj więcej na s. 24).

Notowaniom złota sprzyja także popyt ze strony banków centralnych. Oprócz wcześniejszych spekulacji o dużych zakupach złotych sztabek przez kilka dużych banków centralnych, teraz atmosferę podgrzał indyjski "Financial Chronicle". Doniósł, że tamtejszy bank centralny może dokupić sztabek w ramach swoich rezerw, co część rynku przyjęła jako pewnik.

Nie tylko złoto rośnie w siłę. Wyraźnie zwyżkują także dolarowe kursy metali przemysłowych oraz surowców rolnych. To gra pod silniejszy wzrost gospodarczy w przyszłym roku (prognozy wobec gospodarki USA podniósł ostatnio Fed). Cena miedzi z dostawą za trzy miesiące skoczyła w Londynie o ponad 1 proc., do prawie 7 tys. USD za tonę, a ołów — o blisko 2 proc., do 2,4 tys. USD/t. Soja z dostawą w styczniu przekroczyła już 10,5 USD za buszel na fali spekulacji o rosnącym popycie ze strony Chin, a pszenica zaczęła odrabiać straty z minionego tygodnia. Jej cena z dostawą w marcu zbliżyła się do 5,65 USD za buszel.

Adrian Boczkowski

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adrian Boczkowski

Polecane