Złoty lekko osłabł, WIG20 jednak w górę

opublikowano: 26-10-2015, 08:16

Samodzielna większość szybko uspokoi rynki - uważają eksperci.

To w krótkim terminie, w długim wszystko zależy od tego czy rząd zrealizuje „księżycowy” program wyborczy, dodają analitycy.

- Widzimy ryzyko osłabienia kursu EUR/PLN w krótkim terminie – mówi Katarzyna Rzentarzewska, ekonomista Erste Group. 

Podobnie patrzy na to Rafał Benecki z ING Banku Śląskiego, choć - jego zdaniem – to, że władza trafiła w ręce jednej partii będzie dla rynków niemal jak balsam.

- Pierwsza reakcja może być negatywna - PiS ma złą prasę, a inwestorzy są zaniepokojeni brakiem finansowania obietnic wyborczych. Jednak w horyzoncie jednego-trzech miesięcy złoty powinien odreagować dzięki stabilnemu rządowi i niskiemu ryzyku nowych wyborów – uważa ekonomista.

Na początku sesji w poniedziałek złoty traci 0,1 proc. do euro, które kosztuje nieco ponad 4,26 zł. W zeszłym tygodniu kurs doszedł do 4,29 zł i było to najwięcej od stycznia tego roku. Śledź notowania walut i akcji w serwisie notowania.pb.pl

Czytaj także:

W poniedziałek zaczniemy od spadków

Perspektywy złotego nie są dobre

DM mBanku: Euro może podrożeć do 4,3 zł

W długotrwałe problemy naszej waluty nie wierzy Piotr Chwiejczak. Bo do kraju wciąż płyną miliardy euro z funduszy unijnych.

- Stąd wpływ wyborów będzie relatywnie niewielki, także dzięki silnym kotwicom fiskalnym w Polsce – uważa analityk BNP Paribas.

Nieco nerwowo może się także zrobić na giełdzie. 

- Nie jest to wynik aż tak sensacyjny, żeby wywołać dramat na giełdzie. Oczekuję w najbliższych dniach podwyższonej zmienności, a pod presją znajdą się w szczególności banki, z uwagi na podatek bankowym, który wciąż jest wielką niewiadomą. Na rynku obligacji skarbowych może zapanować lekki optymizm. Spodziewam się, że papiery o krótkim terminie do zapadalności będą drożeć w związku z oczekiwaniami obniżki stóp procentowych - mówi Sebastian Buczek, prezes  Quercus TFI.

Na otwarciu sesji w poniedziałek WIG20 spadł o 0,65 proc., ale po kwadransie wyszedł nad kreskę. Po trzech godzinach sesji indeks rósł o 0,5 proc.  W cenie są papiery spółek energetycznych, pod presją - banki.  

Zbigniew Kuźmiuk, polityk PiS, zapowiedział wczoraj wieczorem, że PiS będzie forsował podatek od aktywów banków w wysokości 0,39 proc. To scenariusz, którego rynki raczej nie dyskontowały. 

- Nadal chcemy tez opodatkować sklepy wielkopowierzchniowe. Oba podatki powinny wejść jak najszybciej po nowym roku. Mamy program pobudzenia inwestycji na poziomie ponad biliona złotych w najbliższych sześciu latach. To jest program dobrze policzony. Chcemy o tym też rozmawiać z bankiem centralnym, ale z poszanowaniem jego niezależności - dodaje Zbigniew Kuźmiuk.

To, co będzie się działo na rynkach w długim terminie, zależy od tego czy PiS będzie realizował także inne obietnice przedwyborcze. Przedsiębiorcy i ekonomiści woleliby żeby… tego nie zrobił.

- Zapowiedzi niektórych działań o znamionach populistycznych budzą obawy inwestorów. Sądzimy jednak, że są to głównie zapowiedzi wyborcze mające przyciągnąć elektorat. W scenariuszu, w którym PiS dochodzi do władzy, uważamy, że zapał partii do wprowadzenia obietnic w znacznym stopniu zmaleje – czytamy w analizie BofA/ML.

Takiego spokoju w kontekście nowych podatków dla banków czy supermarketów oraz pomysłów przewalutowania kredytów we franku nie podziela Jakub Borowski. Jego zdaniem, to odbije się na akcji kredytowej, która może spaść nawet o 16 mld zł, a do tego szykuje się wielkie wydawanie z publicznej kasy i coraz większe ryzyko awantury wokół niezależności banku centralnego. Pierwsze wypowiedzi polityków PiS wskazują jednak, że plany będą realizowane. 

- Jedną z pierwszych decyzji gospodarczych nowego rządu będzie autopoprawka do budżetu, ale chcemy deficyt utrzymać poniżej 3 proc. PKB. - mówi Zbigniew Kuźmiuk, europoseł PiS.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki Współpraca: BG, MICH, JAG, MEW, MZAT, KZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy