Złoty najsilniejszy w tym roku

  • Szymon Zajkowski
opublikowano: 30-05-2014, 00:00

Komentarz walutowy

Po raz kolejny korekta w notowaniach EUR/USD okazała się bardzo płytka. Po osiągnięciu maksimum na 1,3625 notowania powróciły do spadków. Uważamy, że perspektywa złagodzenia polityki pieniężnej przez Europejski Bank Centralny utrzymuje presję na osłabienie wspólnej waluty. Silniejszej zwyżki kursu nie były w stanie wywołać nawet zdecydowanie gorsze od oczekiwań dane z USA.

Zannualizowana dynamika PKB w I kwartale bieżącego roku zrewidowana została z 0,1 do minus 1 proc. w ujęciu kwartał do kwartału — to pierwszy odczyt poniżej zera od trzech lat.

Uważamy jednak, że pogorszenie koniunktury w USA ma charakter krótkoterminowy i związane jest z rekordowo mroźną zimą. Dlatego też sądzimy, że ograniczanie luzowania ilościowego przez Fed na kolejnych posiedzeniach jest niezagrożone. Rozbieżne perspektywy polityk pieniężnych po dwóch stronach Atlantyku przekładać powinny się na stopniowe spadki kursu EUR/USD.

Widoczny w ostatnich dniach pozytywny sentyment wobec walut naszego regionu wczoraj sprowadził kurs EUR/PLN do poziomu 4,14 zł, czyli tegorocznych minimów. Uważamy, że wyniki wyborów prezydenckich na Ukrainie oraz prawdopodobna obniżka stóp przez EBC to czynniki pozytywne dla polskiej waluty.

Oznaczają one — odpowiednio — spadek ryzyka politycznego oraz wzrost różnicy w poziomie stóp procentowych między Polską a Eurolandem. Jeżeli sytuacja ta utrzyma się w kolejnych dniach, złoty może dalej zyskiwać na wartości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Szymon Zajkowski DM TMS Brokers

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu