Czytasz dzięki

Złoty pod presją

  • Marek Rogalski
opublikowano: 08-09-2020, 22:00

Po okresie lepszej passy polska waluta zaczyna mieć pod górkę.

Winny jest mocniejszy dolar i gorszy globalny sentyment za sprawą mocniejszej korekty, jaka pojawiła się w ostatnich dniach na Wall Street. Ta akurat jest jednak czymś naturalnym po okresie bardzo mocnych zwyżek spółek technologicznych, także dolar dostał po prostu pretekst, bo w polityce monetarnej czy też fiskalnej wiele się nie zmieniło.

Inwestorzy przypomnieli sobie też o trudnych relacjach amerykańsko- -chińskich, zbliżających się kluczowych wyborach prezydenckich w listopadzie, a także wątku brexitu. O ile w przypadku dwóch pierwszych tematów trudno interpretować słowa Trumpa na poważnie, rynki już przyzwyczaiły się do tego, że team Mnuchin-Lighthizer prowadzi zupełnie inną, pragmatyczną, politykę wobec Chin, niż to próbuje opisywać prezydent. Niemniej wątek brexitu to przykład ignorancji rynków, które dobrze wiedziały, jakie są postępy w rozmowach o nowej umowie handlowej z Unią Europejską.

Teraz inwestorzy wydają się mocno zaskoczeni tym, że premier Boris Johnson gra va banque, próbując niemalże siłą wymusić korzystne dla Wielkiej Brytanii rozwiązania. Negocjacje będą brutalne na ostatniej prostej, co będzie budzić emocje na rynkach. Niemniej co do samego złotego to nie wydaje się, aby to, co obserwujemy, miało przerodzić się w większą korektę. W przypadku EUR/PLN zrealizowane zostały już pierwsze zasięgi do 4,47-4,48, w przypadku USD/PLN będzie to zależało od EUR/USD, a tu może być huśtawka za sprawą zbliżających się posiedzeń EBC i Fedu.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAREK ROGALSKI, główny analityk walutowy DM BOŚ

Polecane