Złoty pozostał stabilny w środę

Internet Securities
opublikowano: 28-06-2006, 17:51
Obserwuj w MójPB:

Na środowej sesji notowania złotego wobec najważniejszych walut podlegały niewielkim zmianom. Kurs EUR/PLN poruszał się w przedziale 4,0870-4,0620, kurs USD/PLN między 3,2530 a 3,2310. W porównaniu do wczorajszego zamknięcia polska waluta nie zmieniła wartości wobec euro i osłabła o blisko grosz w stosunku do dolara.

Na środowej sesji notowania złotego wobec najważniejszych walut podlegały niewielkim zmianom. Kurs EUR/PLN poruszał się w przedziale 4,0870-4,0620, kurs USD/PLN między 3,2530 a 3,2310. W porównaniu do wczorajszego zamknięcia polska waluta nie zmieniła wartości wobec euro i osłabła o blisko grosz w stosunku do dolara.

W środę zakończyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, na którym podjęto decyzję o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie 4,0%. Decyzja Rady była zgodna z oczekiwaniami rynku. O utrzymaniu stóp na poziomie z kwietnia zadecydowały niski wskaźnik CPI oraz brak presji na wzrost cen.

„W mojej ocenie stopy procentowe powinny pozostać na niezmienionym poziomie, co najmniej do końca 2006 r. Konieczność podwyżki oprocentowania pojawi się wówczas, gdy dane makro potwierdzą dobrą kondycję gospodarki w drugiej połowie roku, a wskaźniki wyprzedzające koniunktury trwałe podstawy rozwoju w kolejnych kwartałach”- uważa Damian Rosiński, analityk Capital Management Poland SA (CMP).

W opublikowanym w środę raporcie, OECD sugeruje, że NBP prowadzi zbyt restrykcyjną politykę pieniężną i, biorąc pod uwagę niską inflację, mógłby pokusić się o kolejną obniżkę stóp procentowych. Bank centralny musi zachować symetrię w podejściu do inflacji. Wskaźnik CPI nie powinien "przebywać" zbyt długo ani powyżej, ani poniżej wyznaczonego celu.

Na konferencji prasowej po spotkaniu członków RPP pojawiła się sugestia, że w nadchodzących miesiącach inflacja może być wyższa niż to wynika z kwietniowej projekcji i prognoz publikowanych w maju. Zdaniem prezesa NBP Leszka Balcerowicza na przyspieszenie cen może wpłynąć wzrost wynagrodzeń wywołany żądaniami ze sfery budżetowej oraz odpływem siły roboczej do krajów UE.

Decyzja oraz komunikat RPP nie wywołały większych zmian wartości złotego.

Przed 17.00 za jednostkę wspólnej waluty płacono 4,0640, a za dolara 3,2450.

W kolejnych dniach spodziewamy się stabilizacji kursów z tendencją do lekkiego wzmocnienia polskiej waluty. W dłuższej perspektywie złoty ponownie osłabnie powyżej 4,10 za euro i 3,30 za dolara.

(ISB/CMP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane