Złoty słabszy do euro, mocniejszy do dolara

05-03-2003, 11:19

WARSZAWA (Reuters) - W środę na otwarciu kurs złotego spadł wobec euro, ale wzmocnił się do dolara. Polska waluta podążała za ruchami walut na świecie, a lokalne czynniki zostały zepchnięte na dalszy plan.

Kurs euro wzrósł w stosunku do dolara do poziomu najwyższego od czterech lat, po tym jak nowy sekretarz skarbu USA, John Snow stwierdził, że spadek dolara od ostatniego spotkania grupy G7 w dniach 21-22 lutego "nie jest dla niego szczególnym powodem do niepokoju".

Ceny obligacji były stabilne przed środową aukcją, ale niektórzy dealerzy oczekują, że ceny wzrosną w trakcie sesji wsparte komentarzami ministra finansów.

Szef resortu finansów Grzegorz Kołodko powiedział rano w Polskim Radiu, że będzie szukał poparcia w parlamencie, także wśród partii opozycyjnych, dla szybkiego wprowadzenia proponowanych przez niego reform.

Analitycy uważają, że bez posiadania większości w Sejmie, obecnemu mniejszościowemu rządowi trudno będzie przeprowadzić reformę finansów publicznych, koniecznych do dostosowania finansów Polski do zaplanowanego na przyszły rok przystąpienia do Unii Europejskiej.

Na środowym przetargu resort finansów zaoferuje dwuletnie obligacje o wartości 2,5 miliarda złotych. Analitycy spodziewają się sporego popytu i oczekują, że średnie rentowności oferowanych papierów wyniosą 5,55-5,6 procent, czyli będą podobne do obecnych poziomów rynkowych.

"Polskie obligacje są droższe od swapów, co świadczy o tym, że kupują głównie inwestorzy krajowi, a zagranica jest ostrożniejsza" - powiedział Jarosław Dyrała, dealer papierów dłużnych w Deutsche Banku w Warszawie.

"Rynek czeka także na czwartkową decyzję Europejskiego Banku Centralnego. Jeśli zdecyduje się on na redukcję stóp, można się spodziewać kupna polskich obligacji" - dodał.

Dealerzy spodziewają się, że złoty, którego kurs ostatnio ucierpiał z powodu zawirowań politycznych, może się w najbliższym czasie nadal wahać.

O godzinie 10.45 euro wyceniono na 4,3119 złotego wobec 4,3048 we wtorek, a dolara na 3,9293 wobec 3,9590. Rentowności obligacji były stabilne i w przypadku papierów dwuletnich wyniosły 5,58 procent, a pięcioletnich 5,37 procent.

((Autor: Marta Karpińska; Redagował: Paweł Florkiewicz; warsaw.newsroom@reuters.com; Reuters Serwis Polski, tel. 22 6539700, Reuters Messaging: marta.karpinska.reuters.com @reuters.net))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Złoty słabszy do euro, mocniejszy do dolara