Złoty traci po wypowiedziach wiceminister finansów

Przemek Barankiewicz
04-07-2002, 15:10

Rząd coraz agresywniej stara się osłabić złotego. W czwartek udało się to tylko częściowo. Po sejmowej wypowiedzi Haliny Wasilewskiej-Trenkner, wiceminister finansów, że resort i NBP pracują nad dewaluacją rodzimej waluty, euro i dolar podrożały o cztery grosze. Szybkie dementi Dariusza Rosatiego i Andrzeja Bratkowskiego z NBP nieco uspokoiło nastroje.

- Jednym z tematów zawartych w tym liście [red. szefa MF do NBP] było rozważenie propozycji, czy można dokonać operacji dewaluacji kursu i utrzymania tego kursu i stabilizacji (...) Zarówno ekonomiści NBP jak i rządu pracują nad tym tematem. Jest to przedmiotem analiz, natomiast ostatecznej odpowiedzi na razie nie ma. Są plusy i minusy – powiedziała wiceminister w Sejmie.

Rada Polityki Pieniężnej odrzuciła propozycje MF, uznając obecny kurs płynny za najlepsze rozwiązanie.

Halina Wasilewska-Trenkner powiedziała jednak, że NBP nie odrzucił definitywnie propozycji, a za trzy miesiące będzie wiadomo, czy dewaluacja złotego jest możliwa i opłacalna.

Na rynku międzybankowym złoty błyskawicznie zbliżył się do 4,15 wobec dolara i 4,06 wobec euro. Wypowiedzi wiceminister wzbudziły obawy, iż bank centralny może być mniej niż do ter pory przywiązany do polityki nieinterweniowania na rynku walutowym.

Informację zdementował Dariusz Rosati, członek RPP.

- Nie ma takich rozmów. O żadnej dewaluacji mowy być nie może, bo polski system kursowy nie ma żadnego poziomu kursu, który możnaby dewaluować, bo to jest kurs płynny. W tej chwili nie ma centralnego parytetu więc nie można mówić o dewaluacji – powiedział agencji Reuters.

Wypowiedź członka RPP potwierdził Andrzej Bratkowski, wiceprezes NBP.

Przed godz. 15 za dolara płacono 4,115 zł, a za euro 4,027 zł.

ONO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty traci po wypowiedziach wiceminister finansów