Złoty trzyma się mocno

Marek Węgrzanowski
22-06-2005, 00:00

Sytuacja na rynku walutowym bez zmian. Wtorek, podobnie jak poniedziałek, nie przyniósł większych wahań kursów. Notowania EUR/PLN i USD/PLN wahały się nieznacznie. Rano za euro płacono 4,0550 zł, a za dolara 3,34 zł. O godzinie 15.30 kurs euro był identyczny jak na początku dnia, a dolar kosztował 3,3470 zł. Dzienne szczyty zanotowano po południu, kiedy kurs euro na moment wzrósł do 4,0670 zł, a dolara do 3,3610 zł.

Na rynek dotarły za to ciekawe informacje polityczno-gospodarcze. Przedstawiciele rządu uważają, że w najbliższych miesiącach dojdzie do poprawy sytuacji na rynku pracy. Minister gospodarki twierdzi, że stopa bezrobocia w czerwcu spadnie do 18 proc. (z 18,8 proc. w kwietniu), na koniec roku natomiast może spaść nawet poniżej 17 proc.

Większe znaczenie miał jednak komentarz Andrzeja Sławińskiego z Rady Polityki Pieniężnej (RPP), który uważa, że władze monetarne powinny dokonać zmian w swojej polityce, by zwiększyć wzrost gospodarczy do poziomu potencjalnego, niezagrażającego przyspieszeniem inflacji. Andrzej Sławiński sądzi także, że spadek tempa produktu krajowego brutto (PKB) jest przejściowy. W średnioterminowej perspektywie polska gospodarka powinna znów rosnąć o 4-5 proc. Za tydzień RPP powinna więc obniżyć stopy procentowe.

Perspektywa obniżek stóp pomaga obligacjom, co powinno umacniać złotego. Inwestorów straszyć może jednak wakacyjna i wyborcza przerwa w obniżkach, która może osłabić polska walutę. W środę kurs euro będzie poruszać się w przedziale 4,04-4,07, a dolar 3,33-3,36 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Węgrzanowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty trzyma się mocno