Zmiany czekają wszystkich

Andrzej Nikończyk
opublikowano: 30-05-2012, 00:00

KOMENTARZ

Projekt noweli VAT zapowiada daleko idące zmiany dla wszystkich podatników. Najdotkliwszą będzie zmiana momentu powstawania obowiązku podatkowego. Momentów tych będzie co prawda znacznie mniej niż obecnie, jednak do nowych zasad będzie musiał się dostosować każdy podatnik, co wymagać będzie wymiany lub aktualizacji programów księgowych. Zasady odliczania podatku naliczonego zostaną jeszcze bardziej sformalizowane, w szczególności przy WNT i imporcie usług — obejmie to również zasady stosowania stawki 0 proc. przy eksporcie towarów, w tym przy zaliczkach eksportowych. Projekt zawiera też korzystne rozwiązania, jak utrzymanie limitu zwolnienia podmiotowego na poziomie 150 tys. zł, jednak zasady obliczania tego limitu się zmienią.

Zmiany obejmują także wiele poprawek, wynikających z dotychczasowego orzecznictwa, jak zmiana niektórych definicji. Szczególną uwagę warto zwrócić na nową definicję działalności gospodarczej, która odrywa się od dotychczas używanego pojęcia „zamiaru wykonywania czynności w sposób częstotliwy”. Dość znaczącą zmianą jest przeniesienie do ustawy zasad wystawiania faktur, likwidacja faktur wewnętrznych czy brak obowiązku dokumentowania czynności zwolnionych od podatku fakturami. Zakres zmian jest bardzo duży i nie ominie żadnych podatników, bowiem dotkną one wszystkich — tak podatników czynnych, jak i zwolnionych. Ostateczny kształt zmian będzie zależał od parlamentu, jednak nie spodziewam się, aby znacząco odbiegał od przedłożonego projektu.

Andrzej Nikończyk

doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii KNDP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Andrzej Nikończyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu