ZMPD upraszcza procedury

opublikowano: 27-02-2019, 22:00

Decyzją zarządu Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce od 1 marca 2019 r. uproszczona zostanie procedura dostępu do systemu TIR.

Przyjęte ułatwienia pozwolą na rezygnację z wymogu przedkładania w zrzeszeniu zabezpieczenia majątkowego na kwotę 100 tys. EUR. Dotychczasowy wymóg wskazywany był jako bariera dostępu dla średnich i małych firm zainteresowanych udziałem w systemie TIR. Jednocześnie, gwarancja wstępna wymagana przez Międzynarodową Unię Transportu Drogowego, wynosząca 8 tys. USD może zostać zastąpiona przez gwarancję ubezpieczeniową. Również w tym zakresie partner strategiczny ZMPD zadecydował o maksymalnym uproszczeniu procedury. Przyjęte rozwiązania pozwolą m.in. firmom, które realizują przewozy do i z Wielkiej Brytanii i dotychczas nie stosowały procedury tranzytu, przygotować się na brexit i wnioskować o pozwolenie na stosowanie procedury TIR, która wskazywana jest jako jeden z możliwych reżimów tranzytowych w przewozach po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu