Związkowcy PGNIG chcą wystąpić do sądu przeciw MSP

Polska Agencja Prasowa SA
12-06-2006, 16:35

Związkowcy z Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) chcą wystąpić do sądu przeciw Ministerstwu Skarbu w związku z "nierealizacją zapisów prospektu emisyjnego" - powiedział w poniedziałek PAP przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, Dariusz Matuszewski.

Związkowcy z Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) chcą wystąpić do sądu przeciw Ministerstwu Skarbu w związku z "nierealizacją zapisów prospektu emisyjnego" - powiedział w poniedziałek PAP przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, Dariusz Matuszewski.

"Występujemy na drogę prawną przeciwko ministrowi Skarbu Państwa. Szykujemy pozew w związku z - naszym zdaniem - łamaniem porozumienia społecznego i nierealizacją zapisów prospektu emisyjnego" - powiedział Matuszewski. Jego zdaniem, pozew może zostać złożony "lada dzień".

Związkowcy żądają, by do końca czerwca resort skarbu sprzedał pierwszą akcję spółki serii A. Sprzedaż tej akcji umożliwiłaby przydział pracownikom i innym uprawnionym (w tym emerytom i rencistom) 750 mln papierów spółki. Ma je otrzymać 61 tys. osób. Po fiasku rozmów z resortem skarbu w połowie maja, związkowcy zapowiedzieli, że jeśli nie otrzymają akcji do końca czerwca, zaczną wyłączenia gazu zakładom - dłużnikom spółki.

Domagają się, by minister skarbu przekazał uprawnionym pracownikom PGNiG łącznie 15 proc. akcji spółki. Zgodnie z obietnicą poprzedniego rządu, mieli je otrzymać pół roku po debiucie PGNiG na giełdzie. PGNiG zadebiutował w październiku 2005 r.

W piątek związkowcy poinformowali, że w ramach protestu rozpoczęto wyłączanie gazu dłużnikom PGNiG. Karpacka Spółka Gazownicza odcięła gaz miejskiemu Przedsiębiorstwu Energetyki Cieplnej w Dąbrowie Tarnowskiej.

Jednak w poniedziałek Karpacka Spółka Gazownicza (KSG) poinformowała w komunikacie, że "wstrzymanie dostawy gazu dla Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Dąbrowie Tarnowskiej nie ma nic wspólnego z akcją protestacyjną Komitetu Strajkowego związków Zawodowych w PGNiG".

Jak wyjaśnia KSG, chodzi o czynności windykacyjne. "Wobec braku wpływu należności została podjęta decyzja o wstrzymaniu dostawy gazu w dniu 31.05.2006r., po spełnieniu wymogów zawartych w prawie energetycznym" - napisała spółka w komunikacie.(

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Związkowcy PGNIG chcą wystąpić do sądu przeciw MSP