Zwłoka posłów pogrzebie ugodę

Paulina Sztajnert
26-01-2005, 00:00

Eureko nie widzi potrzeby zawieszania arbitrażu w sprawie PZU.

Może się też okazać, że nie ma czego zawieszać.

Parlamentarzyści coraz śmielej postulują zawieszenie przez rząd sztokholmskiego arbitrażu w sprawie PZU do czasu zakończenia prac komisji śledczej ds. PZU. Tym razem jednak chęci mogą nie wystarczyć. Zupełnie innego zdania jest bowiem Eureko, właściciel 31 proc. akcji ubezpieczeniowego giganta.

— Nie widzę powodu, dla którego postępowanie miałoby być zawieszone. Chyba że osiągnęlibyśmy ostateczne porozumienie w sprawie negocjowanej ugody — mówi Lorrie Morgan, rzecznik Eureko.

Szansa teoretyczna

— Co prawda do zawieszenia arbitrażu zazwyczaj dochodzi na wniosek powoda, ale nie wyklucza to rozpoznania takiego wniosku złożonego przez pozwanego. Z pewnością Eureko zostanie zapytane o stanowisko w tej sprawie. Arbitrzy podejmą decyzję na podstawie uzasadnień obu stron. Wygra więc strona z silniejszą motywacją — mówi dr Maciej Tomaszewski z Kancelarii Weil, Gotshal & Manges.

Tymczasem posłowie złożyli wniosek do sejmowego Biura Ekspertyz i Analiz o przygotowanie ekspertyzy w tej sprawie. Może się jednak okazać, że kiedy ją dostaną, będzie już niepotrzebna.

— Jeżeli Sejm podejmie decyzję w sprawie PZU po 15 lutego, ugoda z Eureko będzie nieaktualna — mówi Jacek Socha, minister skarbu.

Przyznaje jednak, że trzeba będzie renegocjować niektóre zapisy umowy z Eureko.

— W obecnej sytuacji politycznej nie możemy jej podpisać — dodaje.

Test wytrzymałości

Przypomnijmy, że do 7 lutego strony mają czas na przesyłanie do arbitrażu ostatecznych pism procesowych. To m.in. na ich podstawie sędziowie ustalać będą werdykt. Zwlekanie przez Sejm z decyzją w sprawie ubezpieczyciela może wykluczyć także przeprowadzenie do końca czerwca oferty publicznej PZU, co jest jednym z warunków ewentualnej ugody MSP-Eureko.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Sztajnert

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zwłoka posłów pogrzebie ugodę