Zwycięzcą jest debiutant

Przemysław Barankiewicz
opublikowano: 07-02-2006, 00:00

Wielkie zaskoczenie — tytuł spółki roku przypadł Biotonowi. Giełdowy nowicjusz wyprzedził Getin i TVN.

Znakomity dla warszawskiej giełdy rok przyniósł duże zmiany w opiniach specjalistów rynków finansowych. 180 analityków finansowych, maklerów i doradców oceniając spółki giełdowe bardziej niż ich fundamentami kierowało się tym razem zachowaniem akcji na GPW. Hossa sprawiła, że wśród dziesięciu najlepszych spółek ubiegłego roku tylko trzy (Getin, Comarch i Bank BPH) powtórzyły sukces z 2004 r.

Zwycięzcą, i to z bardzo dużą przewagą nad konkurentami, okazał się debiutujący w zestawieniu Bioton. Na drugie miejsce z trzeciego awansował finansowy Getin Holding. Na podium zmieściła się jeszcze telewizja TVN, która przed rokiem notowana była w trzeciej dziesiątce. Inter Groclin, ubiegłoroczny zwycięzca, tym razem nie liczył się w rankingu, a winę za to w dużym stopniu ponosi słabe euro, bijące w wyniki spółki.

Zaufanie jest zmienne

Dla giełdowych graczy najciekawsze są zalecenia specjalistów co do zakupu poszczególnych akcji. I tu zwyciężył biotechnologiczny rodzynek na GPW. Dobre perspektywy mają spółki z szeroko rozumianego sektora budowlanego: Polimex-Mostostal, Cersanit i Barlinek. Powraca wiara specjalistów w segment TMT. Wśród najczęściej polecanych spółek znalazły się Comarch, Onet, Netia i Asseco Poland. W czołówce są też Boryszew oraz Toora Poland.

Specjaliści odkrywają coraz to nowe spółki i zaczynają im ufać. Przykład? CCC, najwyżej oceniany za kompetencje zarządu, przed rokiem znajdował się pod koniec pierwszej setki. Inter Groclin, rok temu lider, teraz wypadł z pierwszej dziesiątki. Czyżby wyniki (CCC miał znakomity, a Groclin słaby rok) rzutowały na opinię obserwatorów? Tezy tej nie potwierdza ciągle wysoka pozycja w czołówce LPP, który miał słabszy rok. W czołówce od lat pozostają też zarządy Getinu, Agory i Banku BPH, do których tym razem dołączył TVN. Zdaniem ankietowanych, właśnie na zmianę zarządu telewizji, Getinu i Comarchu najgorzej zareagowałyby kursy tych spółek na warszawskiej giełdzie. Wycena poszłaby w przeciwnym kierunku, gdyby nastąpiły przetasowania we władzach Mostostalu Export, Elektrimu i… Telekomunikacji Polskiej.

Wraz ze wzrostem notowań, specjaliści docenili relacje inwestorskie CCC i Biotonu. Wysoko stale oceniane są relacje banków (BPH, BZ WBK, Pekao i Getin), LPP, Comarchu i Agory. W ubiegłym roku do czołówki dołączyły jeszcze TVN i Polimex-Mostostal.

Rewolucja perspektyw

Największe zmiany widoczne są w ocenie perspektyw spółek. Może to dziwić, bo przecież w ciągu roku nie powinny się one zasadniczo zmienić. Specjaliści odeszli od spółek „starej gospodarki”, na czele z Inter Groclinem, ubiegłorocznym liderem i chyba największym przegranym tegorocznych badań. „Pogorszyły się” perspektywy Dudy, Cersanitu, Nowej Gali, Grupy Kęty, a nawet hołubionego przez specjalistów Getinu (znamienny jest jego spadek pod tym względem poza większych konkurentów: Banku BPH i Pekao). Tym razem największe szanse na rozwój mają biotechnologiczny Bioton, internetowe Onet i Interia, medialne TVN i Broker oraz najwyżej ocenione wśród spółek IT: Prokom i Comarch.

Wśród spółek najwyżej ocenianych pod względem jakości produktów i usług znalazły się osobiście znane ankietowanym: Żywiec, Wólczanka, Vistula, Wawel, Dębica i Unimil. Wśród spółek IT najlepiej oceniane są usługi Comarchu, a w sektorze bankowym — oferta Getinu.

Najważniejszy sukces

Bioton został spółką roku między innymi dzięki zwycięstwu w kategorii „sukces w 2005 r.” Sukcesem spółki nie były raczej wyniki, które prawdopodobnie okażą się gorsze od zapowiadanych w czasie emisji. Specjalistom musiały zaimponować dokonania Biotonu na warszawskiej giełdzie. Inwestorzy, którzy kupili akcje w marcowym IPO i przetrzymali do dziś, zarobili już 500 proc. Akcje Getinu, KGHM i TVN, tuż za Biotonem w kategorii „sukces”, w 2005 r. podwoiły swoją wartość. Nie powinno to dziwić. Dla doradców inwestycyjnych, analityków i maklerów sukcesem spółki jest przede wszystkim zwiększanie wartości dla akcjonariuszy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zwycięzcą jest debiutant