Zyski blue chipów przestały rosnąć

Adam Torchała, Bankier.pl
opublikowano: 10-09-2018, 22:00

Po czterech latach wzrostu w pierwszym półroczu 2018 r. zyski największych spółek z GPW wyhamowały

Suma zysków netto spółek z WIG20 za pierwsze półrocze 2018 r. wyniosła 16,89 mld zł. To spadek o 5,97 proc. względem porównywalnego okresu 2017 r. To pierwsze takie wyhamowanie od 2014 r., w ostatnich czterech latach — biorąc pod uwagę obecny skład indeksu — zyski za pierwsze półrocze regularnie rosły. Słabsze półrocze to wina przede wszystkim pierwszego kwartału, gdy zyski spółek z WIG20 wyniosły 8,79 mld zł, czyli spadły r/r aż o 13,7 proc. W drugim kwartale zyski wyniosły mniej, bo 8,11 mld zł, jednak były o 4,1 proc. wyższe niż przed rokiem.

Najwięcej w pierwszym półroczu 2018 zarobił PKN Orlen, którego zysk netto za ten okres sięgnął 2,78 mld zł. Paliwowy potentat obronił tym samym tytuł sprzed roku, nawet mimo sporego spadku zysku (aż o 19,5 proc.). Choć spółka wypracowała rekordowy wynik w segmencie detalicznym, w downstreamie narzekała na dużo trudniejsze otoczenie makroekonomiczne. Ponad 2 mld zł zysku netto zanotowało w pierwszym półroczu także PGNIG, w przypadku gazowego giganta jednak widać progres. Względem pierwszego półrocza 2017 zysk wzrósł o 8,2 proc. i sięgnął rekordowych dla spółki 2,27 mld zł.

Trzecie miejsce na podium przypadło bankowi PKO BP, który zarobił 1,69 mld zł. Banki mają zresztą za sobą bardzo udane półrocze. Tylko Santander (BZ WBK) nie poprawił wyniku z zeszłego roku (-2,7 proc.), pozostałe odnotowały dodatnią dynamikę. Najlepiej pod tym względem wypadł Alior, który podwoił zysk. mBank zanotował wzrost o 43 proc., PKO BP zaś o 22,3 proc. Pomaga przyśpieszająca akcja kredytowa, przede wszystkim w hipotekach, gdzie wzrost wyniósł 17 proc. Więcej jest także kredytów konsumpcyjnych (o 8 proc.).

Tylko jeden przedstawiciel indeksu zanotował stratę. Było to Orange. Telekom jest w fazie wzmożonych inwestycji w infrastrukturęświatłowodową i mobilną, a jego wydatki na ten cel przekraczają zarobki. Organiczne wolne przepływy gotówkowe telekomu w drugim kwartale, podobnie jak w pierwszym, miały ujemną wartość. W sumie po półroczu wyniosły 181 mln zł poniżej zera. W zeszłym roku spółka miała 110 mln zł zysku, teraz 66 mln zł straty.

Rozczarowały także spółki energetyczne. Choć zyski Energi wzrosły (o 14,9 proc.), to już Tauronu (-43,5 proc.) i PGE (-14,4 proc.) spadły. Branża znalazła się pod presją rosnących cen za emisję dwutlenku węgla. Średnia cena uprawnień wzrosła rok do roku aż o 152 proc., a notowania polskich spółek energetycznych znalazły się na dnie. Ponad 40-procentowy spadek zysków r/r zanotowały także CD Projekt, CCC oraz KGHM. Pierwsza z nich notuje regularne spadki zysku w związku z brakiem nowych premier. Tymczasem pieniędzy z „Wiedźmina” spływa coraz mniej. W CCC natomiast uderzył słaby pierwszy kwartał, w którym spółka straciła aż 146 mln zł. Dla KGHM zaś głównym problemem w pierwszym półroczu była awaria pieca w Hucie Miedzi Głogów, która obniżyła zdolności produkcji miedzi elektrolitycznej przez spółkę.

Spod kreski na plus wrócił Eurocash, który w ubiegłym roku odnotowa fatalne wyniki w związku z rezerwą na możliwy zwrot podatku VAT. Pierwsze półrocze 2018 przyniosło jednak spółce 20 mln zł zysku netto i poprawę w ciążącym ostatnimi czasy spółce sektorze hurtowym. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Torchała, Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu