1,5 mld zł na dywidendę od Orlenu

Zgodnie z obietnicą, zarząd Orlenu planuje powrót do wypłaty dywidendy na poziomie 3,5 zł na akcję. Zaproponował to właśnie formalnie walnemu zgromadzeniu.

O takim planie już w lutym mówił Janusz Szewczak, wiceprezes PKN Orlen ds. finansowych. Podkreślał, że dywidenda jest dla akcjonariuszy ważna, a spółka uczyni wszystko, by wrócić do ustalonej wcześniej polityki, mówiącej o wypłacie 3,5 zł na akcję.

W 2020 r., z zysku za 2019 r., Orlen wypłacił tylko 1 zł na papier. Powodem była pandemia. Rok wcześniej wypłata wyniosła 3,5 zł. Ostateczne słowo w sprawie wypłaty należeć będzie jednak do akcjonariuszy, wśród których najwięcej do powiedzenia ma skarb państwa, z pakietem 27,72 proc.

Jeśli akcjonariusze się zgodzą, to Orlen przeznaczy na dywidendę prawie 1,5 mld zł, z kapitału zapasowego utworzonego z zysku z lat ubiegłych. Dniem ustalenia prawa do dywidendy miałby być 22 lipca 2021 r., a wypłaty 5 sierpnia 2021 r.

Powrót.
Powrót.
Orlen, którego prezesem jest Daniel Obajtek, w zeszłym roku wypłacił 1 zł dywidendy na akcję, ale to z powodu pandemii. Teraz chce wrócić do 3,5 zł.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane