21 spółek z GPW polecanych na najbliższe tygodnie

opublikowano: 08-09-2021, 09:48

Analitycy DM BOŚ przedstawili listę 21 spółek, które ich zdaniem wypadną w najbliższych tygodniach lepiej od rynku.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • które akcje są na liście faworytów,
  • które są na niej nowością, a które zostały z niej usunięte,
  • jakich akcji lepiej unikać,
  • czy porfel DM BOŚ był w ostatnim czasie lepszy od WIG.

W gronie faworytów znalazły się: AB, Alior, Asbis, Asseco Poland, Ferro, Inter Cars, JSW, Kęty, Lotos, LPP, Mirbud, Neuca, PCC Rokita, Pekao, PKN, Sanok, Santander BP, Selvita, Ten Square Games, Toya i Voxel.

Do listy polecanych dodano PCC Rokita (nowa rekomendacja brzmi “kupuj” z ceną docelową 120 zł) oraz JSW (analityk biura zmienił zdanie o spółce). Usunięto z niej natomiast KGHM, Creepy Jar i Dino.

Do grona podmiotów, które mogą zachowywać się gorzej od rynku (są na niej BAH, CD Projekt i GTC) nie dodano żadnej nowej spółki, usunięto natomiast Mercator i Famur.

W poprzednim miesiącu portfel DM BOŚ osiągnął wynik zbliżony do zwrotu z indeksu WIG (5,7 proc.). Od początku roku wzrósł o 45,9 proc. W tym czasie WIG zyskał 24,4 proc. Wartość fundamentalną indeksu szerokiego rynku na koniec 2021 r. analitycy szacują na 68,8 tys. pkt. Na bazie ich prognoz średni wskaźnik cena/zysk dla spółek z WIG to 21, a mediana 13,6. Dla WIG20 mediana to 14.

W pierwszym podsumowaniu wciąż trwającego sezonu wyników za II kwartał eksperci dostrzegają niewielkie pozytywne zaskoczenia na poziomie operacyjnym i netto, głównie dzięki spółkom małym i średnim. W ujęciu sektorowym wyniki lepsze od oczekiwań przedstawili reprezentanci sektora chemicznego, budowlanego i deweloperów mieszkaniowych. W mniejszym stopniu konsensus przebiły banki.

DM BOŚ zwraca uwagę, że choć baza do porównań z 2020 r. była niska (wówczas pokrywane przez nich spółki zanotowały ponad 30-procentowy spadek wyniku operacyjnego i 60-procentowy zysku netto), to nie można wyłącznie tym wyjaśnić obserwowanej obecnie poprawy wyników.

“Pragniemy zauważyć, że zbiorcze znormalizowane zyski spółek, które pokrywany, w II kwartale 2021 r. zauważalnie (rząd „małych” kilkunastu procent) przewyższają ich zbiorcze znormalizowane zyski sprzed pandemii (II kwartał 2019 r.). Warto przypomnieć, że mieliśmy do czynienia z podobną sytuacją (zbiorcze powtarzalne zyski przewyższające poziom sprzed pandemii) już w I kwartale br., co wskazuje, że poprawa r/r zysków korporacyjnych, którą obserwujemy w bieżącym roku, wykracza poza zjawisko samego odbicia z ubiegłorocznej niskiej bazy“ - podkreślają analitycy.

Około 75 proc. spółek, które monitoruje DM BOŚ, poprawiły zyski operacyjne i netto r/r. To drugi z rzędu kwartał charakteryzujący się szeroko zakrojoną poprawą znormalizowanych zysków.

Raport wydano 31 sierpnia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane