3,2 mld zł trafi do inwestorów finansujących techbiznesy

Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ogłosiło pulę kapitału, jaka za pośrednictwem programów PFR Ventures w kolejnych latach trafi na inwestycje w innowacyjne spółki.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jak rozdzielone zostaną pieniądze pomiędzy fundusze VC
  • które programy dofinansowujące inwestycje w technologiczne spółki zostaną rozbudowane, a które mocno okrojone
  • - kiedy odbędą się pierwsze konkursy dla zespołów inwestycyjnych

  • kiedy pieniądze trafią do pierwszych spółek technologicznych

3,2 mld zł trafi do inwestorów finansujących techbiznesy

opublikowano: 07-07-2022, 10:16
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ogłosiło pulę kapitału, jaka za pośrednictwem programów PFR Ventures w kolejnych latach trafi na inwestycje w innowacyjne spółki.

Do 2027 r. w ramach finansowanego z unii programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) na polski rynek venture capital (VC) popłynie 1,9 mld zł. Pieniądze zasilą ok. 50 funduszy chętnych inwestować w start-upy i technologiczne spółki na różnym etapie ich rozwoju – podało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFPR). Podmioty VC, które będą wspierane w ramach działań PFR Ventures (jednostka należąca do Polskiego Funduszu Rozwoju), wprowadzą na rynek dodatkowe minimum 1,3 mld zł od prywatnych inwestorów instytucjonalnych i aniołów biznesu (podobnie jak obecnie, udział prywatnego kapitału będzie warunkiem działalności podmiotów inwestycyjnych z rodziny PFR Ventures). Oznacza to, że w najbliższych latach krajowy rynek VC zostanie zasilony łączną kwotą minimum 3,2 mld zł.

3,6 mld złtyle w 2021 r. wyniosła łączna wartość transakcji VC z udziałem polskich start-upów. To historycznie największa pula, jaka popłynęła w ciągu roku do technologicznych spółek

- W ostatnich latach rynek VC w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Przyczyniają się do tego instrumenty kapitałowe współfinansowane z Unii Europejskiej. Będą one również ważną częścią programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027, którego negocjacje zmierzają już do końca. Spodziewamy się, że zostanie on zatwierdzony przez Komisję Europejską w ciągu najbliższych kilku tygodni. Na instrumenty kapitałowe przeznaczymy ponad 1,9 mld zł. Dzięki temu chcemy wspierać powstawanie i rozwój start-upów w Polsce – powiedział Jacek Żalek, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Nowe rozdanie

Tak jak w dotychczasowym Programie Inteligentny Rozwój (POIR) kapitał na inwestycje w start-upy będzie rozdysponowywany przez PFR Ventures w ramach pięciu programów: Starter, Biznest, Otwarte Innowacje, KOFFI oraz CVC. PFR Ventures wprowadzi w nich natomiast kilka korekt wynikających z doświadczeń w prowadzeniu programów w latach wcześniejszych.

W najbliższych latach
W najbliższych latach
Maciej Ćwikiewicz, prezes PFR Ventures, zapowiada kolejny zastrzyk unijnego finansowania dla sektora venture capital. Kapitał zasili ok. 50 funduszy.
materiały prasowe

Do Startera, czyli programu inwestującego najmniejsze kwoty w najmniej rozwinięte spółki wpłynie 816 mln zł – o 53 proc. więcej niż we wcześniejszej edycji. Utworzonych zostanie 20 funduszy (o 7 więcej). PFR Ventures zwiększy ponadto finansowanie w Bizneście, którego celem jest m.in. aktywizacja aniołów biznesu na rynku VC. Poprzez program rozdysponowana zostanie kwota 210 mln zł (wzrost o 83 proc.). W przypadku obydwu programów z 4 do 5 mln zł podniesione zostaną tzw. tickety inwestycyjne, czyli kwoty, jakie fundusze z unijnego finansowania będą mogły wykładać w pojedynczych transakcjach.

Obydwa programy finalnie finansują rozwój start-upów będących na podobnym poziomie rozwoju co spółki kapitalizowane przez fundusze z programu BrifgeAlfa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), działającego w nieco innej, dotacyjno-inwestycyjnej formule. Centrum czeka obecnie na decyzję dotyczącą puli finansowania z FENG na nowe rozdanie dla swoich Alf. Jak ujawniła Małgorzata Szczepańska, dyrektor Departamentu Programów Wsparcia Innowacji i Rozwoju w MFPR, będzie ona mniejsza niż w POIR. Na razie jednak ustalenia są na zbyt wczesnym etapie, by upubliczniać szczegóły.

PFR Ventures zwiększy dodatkowo finansowanie w Otwartych Innowacjach –finansujących spółki na nieco wyższym poziomie rozwoju. Łączna pula dla funduszy wyniesie 424 mln zł (wzrost o 37 proc.).

Zmniejszony natomiast zostanie poziom współfinansowania i liczba funduszy w KOFFI oraz CVC (o 34 i 10 proc. do poziomu 165 i 295 mln zł).

25 proc.

O tyle wzrosła łączna pula publicznego finansowania dla funduszy inwestycyjnych z sektora VC unijnym w programie FENG w porównani.u do poprzedniego POIR

Maciej Ćwikiewicz, prezes PFR Ventures, przyznał, że KOFFI napotkał na problem związany z namówieniem do współpracy funduszy działających w skali ogólnoeuropejskiej i akceptacją przez nie zasad związanych z korzystaniem z pieniędzy unijnych. Tego rodzaju fundusze mają być angażowane, ale np. przy wsparciu pieniędzmi z własnego budżetu PFR. Podobnie było z CVC, którego celem było nakłonienie dużych firm w kraju do inwestowania w start-upy. Program PFR CVC będzie kontynuowany bez udziału NCBR.

Harmonogram rozdania

Po m.in. wcześniejszych uzgodnieniach ministerialnych, konsultacjach rynkowych i dopięciu koniecznych formalności, jeszcze pod koniec 2022 r. ogłoszone zostaną pierwsze konkursy dla operatorów funduszy. Oznacza to, że pierwsze inwestycje w spółki technologiczne będą mogły zostać zrealizowane pod koniec 2023 r. Wraz z końcem przyszłego roku wygaśnie natomiast okres inwestycyjny funduszy z rodziny PFR Ventures, które powstały w programie Inteligentny Rozwój (POIR) – w ich przypadku w latach 2004-27 możliwa będzie już tylko realizacja tzw. follow-onów, czyli dodatkowych inwestycji w spółki portfelowe.

Maciej Ćwikiewicz, prezes PFR Ventures, podaje, że w dużej mierze za sprawą dopływu publicznych pieniędzy do rynku venture capital, który jest bardzo ryzykowny z inwestycyjnego punktu widzenia, w latach 2017-21 wartość transakcji z udziałem polskich spółek technologicznych wzrosła trzykrotnie. W ubiegłym roku wyniosła ponad 3,6 mld zł. W tej kwocie znamienita część pieniędzy pochodziła już od prywatnych krajowych i zagranicznych inwestorów.

Podkreśla, że z biegiem czasu publicznymi pieniędzmi dofinansowywanych jest coraz więcej funduszy, a za ich pośrednictwem start-upów. Ten “zasiew” będzie zwiększany także w kolejnych latach, co przełoży się na wzrost całego rynku venture capital w Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.