50 mld zł na tory

opublikowano: 22-06-2015, 00:00

Warszawa, Łódź i Kraków — w tych aglomeracjach będą realizowane największe inwestycje kolejowe, usprawniające transport mieszkańców

Tines, dostawca systemów nawierzchni szynowych, pokusił się o analizę planów inwestycyjnych firm i samorządów. Wynika z niej, że najwięcej pieniędzy zostanie przeznaczonych na koleje aglomeracyjne. Do 2023 r. inwestycje sięgną aż 50 mld zł. Mniej więcej połowa trafi do Warszawy (patrz — mapa).

— Obejmą setki kilometrów torów, często przebiegających przez środek miasta. Wiele tras kwalifikuje się do generalnego remontu, stanowią jednak potencjał do szybkiego rozwoju miejskiego transportu publicznego — ocenia Tomasz Szuba, prezes spółki Tines. Transport aglomeracyjny jest jednym z najszybciej rozwijających się segmentów komunikacji. Realizacja inwestycji nie będzie jednak łatwa.

— Inwestycje w aglomeracjach są najpilniejsze. Przynoszą największy efekt, bo tu kursuje najwięcej pociągów. Problemem jest natomiast to, co utrudnia inwestycje na drogach. Znacznie prościej zmodernizować kilometr linii biegnącej przez pola i łąki niż trasę przecinającą obszary gęsto zabudowane. Protestują mieszkańcy, potrzebne są objazdy, komunikacja zastępcza. Pojawiają się obawy o hałas — uważa Jakub Majewski, prezes fundacji ProKolej. Tines zapewnia jednak, że z hałasem można poradzić sobie dzięki nowym technologiom. Przedstawiciele spółki uważają też, że inwestycje w transport szynowy oznaczają czystsze powietrze, to ważne, bo tylko w Warszawie 63 proc. zanieczyszczeń pochodzi z komunikacji. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu