6 obligacji wartych uwagi

  • Ewa Bednarz
opublikowano: 25-10-2012, 00:00

Emil Szweda z portalu obligacje.pl specjalnie dla „PB” wytypował papiery dłużne, którymi — w zależności od horyzontu strategii i skłonności do ryzyka — warto uzupełnić portfel.

Na krótki termin

1 ZPS Krzętle (ZPS1212)

Obligacje wygasają 13 grudnia. Na Catalyst można je kupić za 99 proc. nominału. Uwzględniając prowizję maklerską i podatki, na inwestycji w obligacje producenta żywności można zarobić 1,6 proc. Nie jest to wiele, ale mówimy o inwestycji na półtora miesiąca. W skali roku rentowność sięga 12,6 proc. netto, a więc lekko licząc trzy razy więcej niż przeciętnej lokaty bankowej. Obligacje zabezpieczone hipoteką.

2 Koncept WS (KWS0313)

Obligacje wygasają 29 marca 2013 r. Obecnie oprocentowane są na 11,45 proc. (WIBOR3M plus 6,5 pkt proc.), a na Catalyst można je kupić za 100,5 proc., co przy uwzględnieniu prowizji maklerskiej i podatków daje rentowność na poziomie nieco ponad 7 proc. netto (8,75 proc. brutto). Licząc inaczej, zysk wyniesie 2,95 proc. netto do dnia wykupu. Nie jest to dużo, ale więcej niż na lokacie, a termin inwestycji nie jest długi. Koncept zajmuje się budową obiektów handlowych dla sieci sklepów, głównie dyskontowych. Zamówień mu nie brakuje, w I półroczu spółka zarobiła 2,5 mln zł, do wykupu ma obligacje za 8 mln zł.

Kup i trzymaj

3 Capital Park (CAP0715)

To przedstawiciel nielubianego sektora deweloperskiego, ale Capital Park zajmuje się budową i wynajmem powierzchni biurowej i ma zupełnie inny model biznesowy niż deweloperzy z sektora budownictwa mieszkaniowego. Lipcowa emisja obligacji o wartości 100 mln zł zakończyła się blisko dwukrotną nadsubskrypcją. Na Catalyst można je kupić za 100,75 proc., co przy oprocentowaniu 10,15 proc. daje 9,72 proc. rentowności brutto. Nie warto przepłacać. Sukces pierwszej emisji obligacji zapewne skusi firmę do przeprowadzenia kolejnych. Zdarzają się transakcje przy cenie 100,5 proc., która byłaby bardziej odpowiednia. Obligacje zabezpieczone hipoteką.

4 OT Logistics (ODR1114)

To firma zajmująca się transportem śródlądowym. Obligacje zabezpieczone są hipoteką i środkami transportu (barkami rzecznymi). Oprocentowanie przekracza WIBOR6M o 4 pkt proc., papiery można kupić za 100,25 proc. nominału, co przy dwuletniej inwestycji daje im 8,97 proc. rentowności brutto lub licząc inaczej, WIBOR plus 3,79 pkt proc. marży. W I półroczu zysk netto wyniósł 6,4 mln zł.

Na mocne nerwy

5 The Farm 51

W najbliższych dniach na Catalyst pojawią się obligacje producenta gier video oprocentowane na WIBOR plus 9 pkt proc., wygasające w sierpniu 2014 r. W dniu wykupu emitent wypłaci dodatkową premię od 0 do 8 proc. nominału w zależności od wyników sprzedaży gry „Adventurer”. Rentowność inwestycji może więc sięgnąć maksymalnie 17-18 proc., zakładając zakup po cenie zbliżonej do nominału. Obligacje zabezpieczone na akcjach spółki.

6 Sco-Pak (SCO0713)

Spółka rentowna operacyjnie, ale na granicy rentowności brutto i netto, bo koszty obsługi zadłużenia zjadają zyski. W czerwcu, lipcu i sierpniu przyszłego roku zapadają jej obligacje o wartości 38 mln zł. Seria lipcowa notowana jest po 92 proc. nominału, co przy oprocentowaniu 12,16 proc. daje 23,6 proc. rentowności. Sukces inwestycji uzależniony jest od uruchomienia własnej elektrociepłowni, która pozwoli ograniczyć koszty i zwiększyć produkcję papieru. Jeśli cel zostanie osiągnięty, obligatariusze łatwiej zgodzą się na zrolowanie długu, bo tylko na to można liczyć, kupując dziś obligacje spółki. Wielkość emisji wskazuje, że wśród jej posiadaczy są inwestorzy instytucjonalni.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu