6 powodów dla spadków kursu EUR/USD

  • Przemysław Kwiecień
opublikowano: 13-12-2013, 10:10

Para EURUSD drugi raz w ciągu ostatnich dwóch miesięcy jest na poziomach nieobserwowanych od jesieni 2011 roku.

Tymczasem nasza prognoza na koniec 2014 roku zakłada spadek notowań do 1,29, czyli aż o 9 figur. Oczywiście dokładna wartość euro za rok jest trudna do przewidzenia ale widzimy 6 powodów, aby dolar był znacznie mocniejszy wobec europejskiej waluty:

1.    Odejście Fed od QE – program skupu aktywów miał zostać całkowicie wygaszony w momencie, gdy stopa bezrobocia w USA osiągnie 7%. Tyle właśnie wynosi ona teraz, zaś program nie został jeszcze nawet ruszony. Nawet gdyby Fed nie zdecydował się ograniczyć programu w grudniu, będzie robił to systematycznie w przyszłym roku i na koniec 2014 roku nie będzie kupował już obligacji. To będzie wywierało presję na wzrost rentowności w USA.

2.    Kolejne luzowanie ze strony EBC – Bank być może właśnie popełnił dość kosztowną pomyłkę. Zbyt wysoki poziom samozadowolenia na grudniowym posiedzeniu to jedna z przyczyn skokowego wzrostu rentowności na krótkim końcu europejskiej krzywej. Takiego stanu rzeczy EBC nie będzie tolerował i przy inflacji oscylującej poniżej 1% będzie zmuszony działać.

3.    Finanse publiczne w krajach południa – choć na rynku o tym się nie mówi, wykonanie budżetu w Hiszpanii i Portugalii jest gorsze niż przed rokiem. To między innymi efekt braku inflacji w tych krajach, która ogranicza dochody. Jeśli taka sytuacja utrzyma się, południe Europy skazane jest na brutalne rozminięcie się z prognozami Brukseli w zakresie konsolidacji fiskalnej. Dlatego też presja na EBC, aby wypełnił swój mandat inflacyjny, będzie tylko rosła. Warto pamiętać, iż inflacja na poziomie powiedzmy 1% nie załatwia tematu, gdyż będzie oznaczać 1,5% w Niemczech i poniżej 0,5% na południu.

4.    Tańsze euro pomoże w walce z dezinflacją – obserwowany właśnie skokowy wzrost stóp rynkowych, o których już wspomniałem w punkcie drugim, przekłada się na umacnianie się euro. Mocniejsze euro oznaczać będzie nie tylko ryzyko dla ożywienia w eksporcie, które dla Europy jest kluczowe, ale także presję dezinflacyjną ze strony cen importu, szczególnie wobec słabego popytu konsumpcyjnego. Podczas grudniowej konferencji Draghi powiedział, iż kurs walutowy nie jest celem banku centralnego, ale Rada przygląda się uważnie tendencjom kursowo-cenowym. Słabsze euro będzie bardzo pożądanym efektem ubocznym luźniejszej polityki monetarnej i kolejnym argumentem dla EBC aby zdecydować się na dalsze kroki.

5.    Większe ryzyko rozczarowania wzrostem – nie tylko prognozy wzrostu dla strefy euro są niższe niż dla USA, ale dodatkowo jest tu większa przestrzeń do rozczarowania. Europa musi liczyć na kontynuację dobrej koniunktury w Azji, a ta jest mocno niepewna i zależna od wzrostu w Chinach, który ma niezdrowe fundamenty. Wzrost w USA w większej mierze pochodzić będzie z odbudowania popytu konsumpcyjnego i inwestycyjnego.

6.    Pozytywne tendencje w bilansie USA – Stany Zjednoczone przechodzą rewolucję energetyczną, w wyniku której staną się nie importerem, a eksporterem netto surowców energetycznych. To sprawi, iż pomimo odbudowania się popytu wewnętrznego, deficyt handlowy nie będzie rósł tak jak w połowie poprzedniej dekady.


© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: dr Przemysław Kwiecień CFA Główny Ekonomista X-Trade Brokers DM S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Chiny , Ryzyko , USA , Euro , EBC

Puls Biznesu

Puls Inwestora / 6 powodów dla spadków kursu EUR/USD