Algorytmy UBS chcą wyprzedawać akcje

Komputery towarzystwa inwestycyjnego z grupy banku UBS są o krok od zmniejszenia zaangażowania w globalne akcje, donosi agencja Bloomberg.

Zarządzana przez algorytmy platforma może zmniejszyć zaangażowanie w akcje z 50 proc. do zaledwie 20 proc., informuje w rozmowie z Bloombergiem Andreas Koester, szef alokacji aktywów w UBS Wealth. Byłoby to reakcją platformy, w ramach której towarzystwo zarządza aktywami o wartości 30 mld USD, na sygnały płynące z danych o PKB, wskaźników wyprzedzających koniunktury w przemyśle, wyników spółek oraz odczytów sprzedaży detalicznej. Algorytmiczna strategia skłania się do zmniejszenia w portfelu udziału wszelkich aktywów korzystających na wzroście gospodarczym kosztem depozytów i obligacji o najniższym ryzyku niewypłacalności.

Zmianom w strategii robotów UBS Wealth towarzyszy ochłodzenie nastrojów na giełdzie nowojorskiej, po tym jak w październiku indeks S&P500tąpnął o 6,9 proc., najmocniej od siedmiu lat. Przed tym, że odbicia indeksów nie będą trwałe, bo pogorszyły się perspektywy długoterminowe, ostrzegali ostatnio między innymi Fabio Di Giansante z towarzystwa Amundi AM oraz Bob Janjuah z banku Nomura International. Banki inwestycyjne, w tym Goldman Sachs, zapowiadają długi okres obniżonych stóp zwrotu z akcji, a zaangażowanie na giełdzie nowojorskiej zmniejszają także inne niż platforma UBS Wealth fundusze bazujące na algorytmach.

— W tym momencie sygnały płynące z dynamiki rynkowej są bardzo niekorzystne. Choć gospodarka radzi sobie dobrze, to rynek najwyraźniej obawia się o coś innego. Tym czymś może być widmo protekcjonizmu, niepewność co do cen ropy lub zagrożenie recesją w 2020 r. — komentuje Andreas Koester ze szwajcarskiego towarzystwa.

Algorytmiczna strategia UBS Wealth, która działa od 2015 r., ustala optymalny udział w portfelach akcji z indeksu rynków dojrzałych MSCI World, bazując na danych makro oraz wskaźnikach z rynków akcji i długu korporacyjnego. Horyzont decyzji inwestycyjnych robotów jest zdecydowanie dłuższy niż w przypadku innych podobnych strategii, gdzie często wykorzystuje się ruchy trwające krócej niż sekunda.

— Algorytmy starają się wychwytywać momenty zwrotne w dłuższych cyklach. One nie wykonują nagłych ruchów co tydzień — tłumaczy Andreas Koester.

Horyzont platformy UBS Wealth jest jednak krótszy od przyjmowanego przez zespół strategów UBS Wealth (ten obejmuje 6-12 miesięcy), którzy obecnie zalecają przeważanie akcji. Według Andreasa Koestera strategie algorytmiczne są popularne zwłaszcza wśród zamożnych inwestorów młodego pokolenia, których fascynuje idea wykorzystywania ogromnych baz danych do zdobycia przewagi nad innymi inwestorami (ich zaletą są również niższe koszty).

— Inwestorzy patrzą na strategie zarządzane przez komputery bardziej przychylnie niż jeszcze 20 lat temu. Wówczas woleli, by decyzje inwestycyjne podejmował dla nich mądry człowiek o siwych włosach — zauważa Andreas Koester.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

UBS