Czytasz dzięki

Altus tanieje, Trigon i KNF reagują

opublikowano: 06-09-2018, 10:53

Notowania Altus TFI spadają o jedną trzecią po informacjach Business Insider Polska o rychłym odebraniu licencji na zarządzanie funduszami alternatywnymi. To samo miałoby spotkać Trigon TFI. KNF zaprzecza.

Według BI Polska, Altus TFI i Trigon TFI w związku ze sprawą GetBacku stracą licencję, a KNF podejmie taką decyzję na posiedzeniu w październiku.

Jacek Barszczewski, rzecznik UKNF, zareagował, podkreślając, że na tym etapie nic nie jest przesądzone, jeśli chodzi o postępowanie (wobec Altus TFi wszczęto je 27 lipca 2018 r.): ani termin decyzji, ani rozstrzygnięcie. 

 

Business Insider Polska po stanowisku UKNF zmiękczył przekaz, pisząc, że komisja "może" odebrać licencję.

Na te rewelacje kurs Altusa zareagował głęboką przeceną.

Zareagował też Trigon, wysyłając oświadczenie, w którym podkreślono, że informację BIP należy traktować jako plotkę "będącą elementem wyjątkowo agresywnego czarnego PR prowadzonego wobec Trigon TFI przez ostatnie kilka miesięcy".

Towarzystwo zapowiedziało przygotowanie pozwu o odszkodowanie od Business Insidera, którego wartość "może sięgnąć kilkuset milionów złotych".

"Postępowanie administracyjne w sprawie potencjalnego naruszenia przez Trigon TFI obowiązków w zakresie bieżącego nadzoru nad wykonywaniem przez GetBack S.A. w restrukturyzacji (GetBack) zarządzania portfelami wierzytelności sekurytyzacyjnych funduszy inwestycyjnych zamkniętych, które były w przeszłości serwisowane przez GetBack jest w toku. Nie jest zatem proceduralnie możliwe w demokratycznym państwie prawa, aby wyniki tej kontroli w postaci decyzji administracyjnej o rzekomym odebraniu licencji były znane na wiele tygodni przed ich zakończeniem i przed umożliwieniem Trigon TFI wypowiedzenia się co do zebranego przez KNF materiału. Nie odbyło się także posiedzenie Komisji Nadzoru Finansowego w tej sprawie, a wydanie decyzji o odebraniu licencji wymaga uchwały organu kolegialnego jakim jest KNF, co z kolei wymaga odpowiednio wcześniejszego przygotowania materiałów dla członków KNF. Komisja na bieżąco zadaje Trigon TFI pytania w ramach prowadzonych postępowań i kontroli, a Trigon TFI na nie odpowiada" - napisano w oświadczeniu.

Dodano, że Trigon TFI należycie dbał i dba o interes uczestników funduszy.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane