Altus TFI wybiera się do Nowej Europy

  • Jagoda Fryc
18-03-2014, 00:00

Towarzystwo poszerzy ofertę o dwa fundusze otwarte i powalczy o absolutną stopę zwrotu na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej.

Speców z Altusa nie odstrasza przecena w Turcji, wzmacniana co jakiś czas kolejną aferą polityczną, ani dołujące indeksy w Rosji, które raczej szybko kierunku nie zmienią. W Europie Środkowo-Wschodniej, która jest celem inwestycyjnym nowych funduszy otwartych, zarządzający chcą zarabiać bez względu na koniunkturę.

— W marcu wprowadzimy na rynek dwa produkty: Nowa Europa i Optymalnego Wzrostu, inwestujące w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Nowe fundusze będą zarządzane według strategii absolutnej stopy zwrotu, co oznacza, że za cel przyjmujemy osiąganie w skali roku dodatnich stóp zwrotu bez względu na koniunkturę rynkową.

W odróżnieniu od funduszy benchmarkowych, które muszą utrzymywać pozycje długie na rynkach regionu, nawet w okresie silnej przeceny, nasze fundusze będą mogły utrzymywać na danym rynku pozycję neutralną — przekonuje Tomasz Dudziński, dyrektor departamentu wsparcia sprzedaży Altus TFI.

W Europie Środkowo-Wschodniej, czyli m.in. w Turcji, Austrii, w Czechach, Polsce i na Węgrzech, inwestuje kilkanaście funduszy otwartych ze stajni krajowych TFI. Wszystkie zarządzane są benchmarkowo, tzn. zajmują długie pozycje w akcjach, a instrumentów pochodnych używają wyłącznie w celu zabezpieczania ryzyka walutowego. Rezultaty takiej strategii w okresach słabszej koniunktury nie należą do najlepszych.

Przez ostatni rok fundusze te straciły średnio 13,6 proc. Najlepiej wypada Caspar Akcji Środkowej i Wschodniej Europy, tracąc zaledwie 0,7 proc., najgorzej — UniAkcje Nowa Europa, którego portfel w tym czasie skurczył się o jedną czwartą. Zarządzający z Altusa udowodnili już, że możliwy jest bezwzględny zysk na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej.

Strategię absolute return stosują tam z powodzeniem w funduszu zamkniętym, który w rok zarobił 6,3 proc. Absolutną stopę zwrotu potrafią też wypracowywać regularnie, inwestując na warszawskiej giełdzie: flagowy fundusz absolute return rynku polskiego od czterech lat przynosi dwucyfrowe zyski. Nie poddał się nawet kapryśnej koniunkturze w 2011 r. — kiedy WIG zanurkował o ponad 20 proc., fundusz zyskał 13,6 proc.

Altus TFI, działające na krajowym rynku od 2009 r., do niedawna specjalizowało się wyłącznie w zarządzaniu funduszami zamkniętymi. W 2012 r. zaoferowało parasol fundusz otwartych, którego aktywa wynoszą dziś ponad 760 mln zł, co stanowi 25 proc. wszystkich aktywów zarządzanych przez towarzystwo.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Fundusze / Altus TFI wybiera się do Nowej Europy