Czytasz dzięki

Analitycy: rynek akcji wejdzie w korektę

opublikowano: 10-08-2020, 22:00

Rozgrzane do czerwoności rynki akcji wejdą w korektę wzrostów z ostatnich miesięcy, uważają analitycy Biura Maklerskiego mBanku

W trzy miesiące MSCI World wzrósł o 16 proc., a S&P500o 14 proc. Niemiecki DAX zyskał 17 proc., a WIG 16 proc. Stopy zwrotu są więc zbliżone i już na tyle duże, że korekta nie będzie zaskoczeniem. Według analityków BM mBanku za takim scenariuszem przemawiają spowolnienie tempa ożywienia gospodarczego i dalsza eskalacja napięcia na linii USA—Chiny.

Najnowszą odsłoną konfliktu jest nałożenie sankcji przez Amerykanów na 11 oficjeli z Chin i Hongkongu, na co Pekin odpowiedział sankcjami na taką samę liczbę Amerykanów. Pekin zdecydował się nałożyć sankcje na taką samą liczbę Amerykanów. Wczoraj rynki zareagowały jednak na to bardzo spokojnie. Bardziej wyraźną, pozytywną reakcję można było zaobserwować w notowaniach Pekao i PKO BP po publikacji wyników przez obie instytucje w ubiegłym tygodniu. Zdaniem analityków BM mBanku w sierpniu jedynym pozytywnym katalizatorem dla indeksu WIG-Banku będą właśnie raportu kwartalne, choć nie należy oczekiwać, by istotnie w górę pchnęły one notowania.

„W Europie informacje o porozumieniu odnośnie funduszu pomocowego Unii Europejskiej inwestorzy wykorzystali do realizacji zysków. Uważamy, że może być to szansa dla wycen spółek finansowych, które w II kwartale powinny ogłosić bardzo dobre wyniki, z PZU i GPW na czele” — napisali analitycy w raporcie z 4 sierpnia.

Eksperci spodziewają się, że wyniki skorygowane o zdarzenia jednorazowe w II kwartale będą niższe r/r zarówno w Ciechu, jak i w Grupie Azoty. W przypadku producenta nawozów rynek może ostrożnie ocenić niepewne perspektywy II półrocza, uważają analitycy. Spodziewają się oni natomiast, że wzrost cen srebra i miedzi pozytywnie wpłynie na wycenę i wyniki KGHM, którego notowania w miesiąc urosły o 35 proc. Słabo natomiast rysują się ich zdaniem perspektywy JSW, która zmaga się z trudną sytuacją na rynku hutniczym w Europie, choć krótkoterminowo wspierać ją może potencjalna pomoc z tarczy finansowej. Przypomnijmy, że JSW wnioskuje o 1,75 mld zł.

Wsparciem dla notowań rafinerii nie były natomiast dane o marżach, które wbrew oczekiwaniom nie poprawiły się w sezonie transportowym. Dlatego w ocenie analityków BM mBanku trudno znaleźć argumenty za kupowaniem akcji spółek z branży wydobywczej. Faworytem w sektorze jest natomiast PGNiG. W sektorze TMT faworytem jest natomiast Orange Polska ze względu na dobre wyniki za II kwartał i możliwe oddzielenie infrastruktury FTTH od części usługowej. Natomiast zarówno Wirtualna Polska, jak i Agora powinny zachowywać się gorzej od rynku w związku ze zbliżającymi się słabymi wynikami za drugi kwartał.

„Podtrzymujemy pozytywne podejście do sektora IT, naszym faworytem pozostaje Asseco SEE, które od początku roku zyskało już blisko 80 proc.” — napisano w raporcie.

Potencjał do wzrostu eksperci widzą też w Ten Square Games, natomiast kurs CD Projektu może być ich zdaniem wspierany przez intensyfikację działań marketingowych w kolejnych miesiącach. W sektorze przemysłowym rynek powinien pozytywnie odebrać wyniki Amiki, Cognora, Famuru, Forte (spółka opublikowała już szacunkowe dane za II kwartał) i Timu, zawiodą natomiast Alumetal, Boryszew i PKP Cargo (ta spółka już poinformowała o dużej stracie). W branży handlowej preferowane akcje to LPP i VRG, a handlu spożywczego — Eurocash.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane