Aresztowano założyciela giełdy kryptowalut FTX

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 13-12-2022, 06:43
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Sam Bankman-Fried założyciel upadłej giełdy kryptowalut FTX, został aresztowany na Bahamach na polecenie amerykańskich prokuratorów w poniedziałek, dzień przed tym, jak miał zeznawać przed Kongresem w sprawie afery wywołanej zapaścią stworzonej przez siebie giełdy w zeszłym miesiącu, co doprowadziło do zapaści na rynku kryptowalut, donosi Reuters.

Sam Bankman-Fried
Sam Bankman-Fried
Ting Shen

Uruchomiona w 2019 r. giełda FTX, z siedzibą na Bahamach, ogłosiła upadłość 11 listopada po tym, jak walczyła o zebranie pieniędzy, aby powstrzymać bankructwo wywołane chęcią wypłacenia przez inwestorów 6 mld USD z platformy handlowej w zaledwie 72 godziny.

Jak podaje Reuters, od tego czasu okazało się, że Bankman-Fried potajemnie wykorzystał 10 mld USD z funduszy klientów, aby wesprzeć swoją działalność handlową.

Upadek FTX wywołał falę szoków na już i tak dotkniętym wcześniejszymi wstrząsami rynku kryptowalut, który w tym roku doświadczył serii krachów. Dotknęły one i zatopiły m.in. takich kluczowych graczy jak Voyager Digital i Celsius Network.

Rynek kryptowalut widział już wcześniej duże straty finansowe i zobaczy je ponownie, jest to bowiem środowisko, w którym roi się od piramid finansowych i oszustów, (...) ale FTX ma znacznie większe znaczenie dla ekosystemu kryptowalut, niż sugerowałby sam rozmiar firmy - podsumował Reuters.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane