Asseco może zaskoczyć dywidendą

opublikowano: 23-01-2019, 22:00

Informatyczny gigant miał dobry rok i wiele wskazuje na to, że zrobi rynkowi miłą niespodziankę — wypłacając tyle, ile poprzednio

Wielu analityków i inwestorów prognozowało, że po 2018 r. Asseco Poland nie będzie w stanie utrzymać dywidendy na poziomie z ostatnich lat, zapewniającym relatywnie wysoką, ponad 6-procentową stopę. Obawy wiązały się m.in. ze spodziewanym pogorszeniem się wyników spółki matki. Tymczasem Asseco, publikując wyniki pierwszych trzech kwartałów, za każdym razem miło zaskakiwało rynek.

— To był dobry rok dla branży IT — niemal w każdym sektorze widać było rosnący popyt na produkty i usługi informatyczne. Już po pierwszych trzech kwartałach 2018 r. mieliśmy w grupie Asseco lepsze wyniki finansowe niż w tym samym okresie roku poprzedniego. Dotyczyło to wszystkich trzech segmentów naszej działalności: Asseco Poland, Asseco International oraz Formuli System — mówi Adam Góral, prezes spółki, kontrolujący blisko 10 proc. jej akcji.

W minionym roku w Polsce bardzo dobrze radził sobie sektor bankowości i finansów. Nastąpiło też od dawna wyczekiwane ożywienie w sektorze publicznym.

— Rozwijamy też stale sprzedaż polskich rozwiązań na rynkach zagranicznych — podkreśla Adam Góral.

Prezes „za”

W minionych trzech latach Asseco przeznaczało na dywidendę 249,8 mln zł, czyli po 3,01 zł na akcję. Niektórzy znaczący inwestorzy finansowi (blisko połowa akcji jest w rękach OFE) liczą na podobną wypłatę w tym roku.

— Zdajemy sobie sprawę z oczekiwania rynku, aby dywidenda była na tak samo wysokim poziomie jak w zeszłym roku. Jako akcjonariusz Asseco Poland chciałbym również, aby tak było, ale jest jeszcze za wcześnie, żeby to potwierdzić. Wiążącą rekomendację w tej sprawie będziemy mogli wydać dopiero po publikacji wyników finansowych za cały 2018 r. — mówi prezes.

W kwestii dywidendowych możliwości Asseco analitycy są mocno podzieleni. Za 2018 r. oczekują wypłaty od 2 zł do 3,01 zł na akcję.

Liczne zastrzyki

Wyniki grupy za czwarty kwartał, sezonowo najlepszy, nie są jeszcze znane. Po trzech kwartałach 2018 r. EBITDA wynosiła 902 mln zł, czyli o 25 więcej niż przed rokiem. Gotówka netto i ekwiwalenty urosły do 1,54 mld zł z 411 mln zł rok wcześniej. Przypomnijmy, że w połowie minionego roku Asseco otrzymało 21,3 mln USD zaległego honorariom od KT Corporation. Na koniec września spółka matka miała na kontach 185 mln zł (wobec 241 mln zł), kluczowa będzie jednak zawartość firmowej kasy na dzień wypłaty. Do tego czasu Asseco Poland powinno zostać zasilone dywidendami ze spółek zależnych, które mają dobre wyniki. Powinny też spłynąć należności, m.in. z kontraktu z operatorem Orange, szacowanego na około 20-30 mln zł. W końcówce ubiegłego roku Asseco realizowało też zlecenia ZUS — pieniądze powinny zasilić spółkę w pierwszych miesiącach 2019 r. Przypływ gotówki może też spowodować sprzedaż udziałów w hiszpańskim Necomplusie. Podpisanie umowy jest spodziewane w tym roku, a wartość transakcji to 7,7 mln EUR.

a9c2adc0-8c30-11e9-b683-526af7764f64
Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

OKIEM ANALITYKA

ZUS języczkiem u wagi

SOBIESŁAW PAJĄK, analityk DM BOŚ

Gdyby Asseco zachowało kontrakt na utrzymanie KSI ZUS, byłoby w stanie wypłacać dywidendę na poziomie 3,01 zł. To jednak mniej prawdopodobny scenariusz. W bardziej prawdopodobnym, w którym Comarch przejmuje całość utrzymania KSI, Asseco z uwagi na cash flow w tym roku mogłoby wypłacić dywidendę na ubiegłorocznym poziomie, ale w przyszłym byłby przesądzony jej spadek do około 2,4 zł. Wydaje mi się, że zarząd Asseco jest dość ostrożny — wiedząc o utracie kontraktu, a więc mając przed sobą perspektywę niższych wyników spółki matki, dokonałby cięć już w tym roku. Nie mogę jednak wykluczyć, że postąpi inaczej. Mój bazowy scenariusz na ten rok zakłada zmniejszenie dywidendy do około 2,4 zł, a w 2020 r. spadek jest już raczej przesądzony.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy