Ataki rakietowe wstrząsnęły Bagdadem

21-11-2003, 08:41

PAP/AFP,AP,Reuters,Kyodo,BBC: Seria zgranych w czasie ataków rakietowych wstrząsnęła w piątek rano Bagdadem. Celem zamachów były położone w centrum miasta dwa hotele i budynek irackiego ministerstwa ds. ropy naftowej. Ataki prawdopodobnie nie spowodowały ofiar śmiertelnych. Ranne są dwie osoby, w tym amerykański cywil - biznesmen, reprezentujący w Bagdadzie firmę Halliburton.

Według informacji dziennikarza brytyjskiej sieci BBC, rakiety zostały wystrzelone z często widywanych na ulicach Bagdadu wózków, ciągniętych przez osły.

Najpierw zaatakowano ufortyfikowane hotele Sheraton i Palestyna w centrum Bagdadu. Jak powiedział płk Peter Mansoor z amerykańskiej 1. dywizji pancernej, zamachowcy podprowadzili wózki z ukrytymi wyrzutniami na ulice niedaleko hoteli, dokonując ataku ze stosunkowo niewielkiej odległości.

Według amerykańskiego pułkownika, wystrzelono po jednej rakiecie w kierunku każdego z hoteli. Dziennikarze uważają jednak, że 18-piętrowy hotel Palestyna został trafiony co najmniej przez trzy pociski, co widać na elewacji 8., 15. i 16. piętra. Podobne ślady pocisków można zauważyć na hotelu Sheraton.

Co najmniej osiem rakiet uderzyło później - według pułkownika Mansoora - w budynek irackiego ministerstwa ds. ropy naftowej. Eksplodowały jednak tylko dwa pociski.

Budynek ministerstwa bezpośrednio po ataku stanął w ogniu. Na miejsce nie dopuszczono dziennikarzy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Ataki rakietowe wstrząsnęły Bagdadem