ATM zmienia właściciela

  • DI
opublikowano: 17-10-2020, 20:37

Koncern działający na rynku centrów danych trafi do portfolio spółki Global Compute Infrastructure. W transakcję zaangażowany jest Goldman Sachs.

- MCI.EuroVentures i Mezzanine Management uzgodniły sprzedaż 100 proc. akcji ATM SA, lidera polskiego rynku centrów danych. Kupującym jest Global Compute Infrastructure, platforma wspierana przez Goldman Sachs Merchant Banking Division. Planowane zamknięcie transakcji spodziewane jest do końca 2020 roku - czytamy w komunikacie prasowym.

Daniel Szcześniewski, prezes zarządu ATM S.A.
Daniel Szcześniewski, prezes zarządu ATM S.A.

MCI.EuroVentures zaczął inwestować w ATM cztery lata temu, a później skonsolidował 100 proc. akcji z pomocą firmy Mezzanine Management.

ATM jest właścicielem prawie 20 tys. mkw. centrów danych w stolicy Polski. Rynek mocno rośnie ze względu na duże inwestycje takich gigantów, jak Google i Microsoft. Swoje zrobiła też pandemia koronawirusa, która zmusiła wiele firm i organizacji do przyspieszenia cyfryzacji.

- Jesteśmy niezmiernie podekscytowani rozpoczęciem naszego przedsięwzięcia z Goldman Sachs, ogłaszając umowę przejęcia ATM SA. Początkowo przyciągnęła nas możliwość przejęcia wiodącej firmy zajmującej się centrami danych na szybko rozwijającym się rynku w Polsce, ale szybko zdaliśmy sobie sprawę, że światowej klasy zespół zarządzający kierowany przez Piotra Sieluka i Daniela Szczęśniewskiego będzie w stanie zrealizować nasze ambitne plany ekspansji w regionie -  mówi Scott Peterson, dyrektor generalny Global Compute.

Głównym inwestorem w MCI.Euroventures jest MCI Capital. To fundusz private equity skupiający się na technologii, który zarządza funduszami evergreen o łącznej wartości 2,3 mld zł (550 mln EUR).

- ATM był do tej pory naszą największą inwestycją, dlatego włożyliśmy wiele wysiłku w pozyskanie doskonałego zespołu zarządzającego złożonego z ekspertów pod kierownictwem Piotra Sieluka i Daniela Szcześniewskiego, który przekształcił ATM z lidera technologicznego w dobrze działający i efektywny biznes. EBITDA firmy podwoiła się w trakcie naszej inwestycji dzięki sprawnym procesom sprzedaży i rozważnemu podejściu kosztowemu. Zastosowaliśmy również innowacyjną strukturę finansowania transakcji, która pozytywnie wpływa na zwrot z tej inwestycji. Środki pozyskane ze sprzedaży ATM pozwolą MCI na zwiększenie dynamiki nowych inwestycji buyout w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej - podkreśla Maciej Kowalski, partner i zarządzający funduszem MCI.EuroVentures.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane