Australijska gospodarka lekko wyhamowała

opublikowano: 04-12-2019, 07:53

Największa gospodarka antypodów odnotowała w trzecim kwartale 2019 r. spowolnienie wzrostu. Okazało się, że podjęte działania stymulacyjne, w tym obniżka stóp procentowych i ulgi podatkowe nie pobudziły w wystarczającym stopniu wydatków gospodarstw domowych. Sugeruje to, że bank centralny będzie musiał ponownie poluzować swoją politykę w przyszłym roku.

Produkt krajowy brutto Australii wzrósł w okresie lipiec-wrzesień 2019 r. o 0,4 proc.  w porównaniu do drugiego kwartału, kiedy to dynamika wzrostu sięgnęła 0,6 proc. po korekcie. 

Sydney, Australia
Zobacz więcej

Sydney, Australia fot. Bloomberg

Odczyt jest słabszy od mediany oczekiwań ekonomistów, która zakładała 0,5-proc. dynamikę. Pokrył się jednak z nimi w ujęciu rocznym, w którym PKB zwiększył się o 1,7 proc.

Raport o PKB pojawia się dzień po tym, jak Bank Rezerw utrzymał dotychczasowy poziom stóp procentowych, przy benchmarkowej stawce na poziomie 0,75 proc. po wcześniejszych trzech obniżkach od czerwca. Decydenci chcieli w ten sposób  aby spróbować wzmocnić konsumpcję i ożywić wzrost gospodarczy. 

Kierujący bankiem centralnym Philip Lowe uważa, że niższe stawki pobudzają rynek nieruchomości i powinny z czasem doprowadzić do wzrostu wydatków gospodarstw domowych i budownictwa mieszkaniowego. Jak dotąd wpływ bodźca Lowe'a wynikał głównie z budownictwa mieszkaniowego: wartości nieruchomości narodowych wzrosły w ubiegłym miesiącu o 1,7 proc., co stanowi największy wzrost od 2003 r.

Słaby popyt koncentruje się w sektorze prywatnym, który znajduje się obecnie w recesji technicznej dzięki zmniejszeniu wydatków konsumpcyjnych na mieszkańca, spowolnieniu budownictwa mieszkaniowego i słabym inwestycjom biznesowym – ocenia James McIntyre, ekonomista Bloomberga.

Wskaźnik oszczędności skoczył do 4,8 proc. w trzecim kwartale ze zrewidowanych w górę 2,7 proc. w poprzednich trzech miesiącach

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy