Autoryzacja emisji na rynku Catalyst

DI
opublikowano: 30-09-2009, 00:00

Autoryzacja obligacji na Catalyst związana jest z przyjęciem przez emitenta obowiązków informacyjnych określonych w regulaminie Catalyst oraz zarejestrowaniem emisji w systemie informacyjnym Catalyst poprzez nadanie jej specjalnego oznaczenia.

O autoryzację emisji mogą ubiegać się nie tylko te podmioty, które planują skierowanie instrumentów do obrotu wtórnego. Mogą o to występować również emitenci, którzy takich zamiarów nie mają, a nawet ci, których emisje nie zostały jeszcze zdematerializowane.

Standard rynku publicznego. Cechą rynku publicznego jest przejrzystość w zakresie reguł funkcjonowania — jasnych i równych dla wszystkich uczestników. Fundamentem takiej konstrukcji rynku jest precyzyjnie określony i przestrzegany ład informacyjny. Autoryzacja na rynku Catalyst jest deklaracją i zobowiązaniem emitenta, że zamierza ten porządek respektować. To sygnał, który daje emitent obligatariuszom, że jest transparentny i odpowiedzialny wobec otoczenia rynkowego i biznesowego. Autoryzacja Catalyst jest więc uzyskaniem swoistego atestu giełdowego, który sprawia, że emitent papierów wartościowych staje się podmiotem bardziej wiarygodnym.

Na rynku obligacji uzyskanie autoryzacji od organizatora rynku ma szczególne znaczenie ze względu na trudność z uzyskaniem bieżącej, rynkowej weryfikacji wartości obligacji. Wynika to ze specyfiki instrumentów dłużnych. Jedną z cech obligacji jest z góry określona data wykupu przez emitenta. Ta właściwość powoduje, że wielu inwestorów trzyma obligacje aż do dnia wykupu (maturity date). To z kolei sprawia, że obrót na rynku wtórnym, nawet na najbardziej rozwiniętych światowych rynkach, bywa na poszczególnych seriach obligacji sporadyczny. Można powiedzieć, że niska płynność jest wręcz naturalną cechą rynków obligacji. Dotyczy to szczególnie obligacji nieskarbowych. Z tego względu do oceny jakości rynków obligacji trzeba stosować inne kryteria niż w przypadku rynków akcyjnych. Dlatego również Catalyst w swych regulacjach tak duży akcent kładzie na autoryzację, czyli sam fakt poddania się rygorom informacyjnym rynku publicznego. Liczba emitentów, którzy się na to zdecydują, będzie miarą dojrzałości rynku Catalyst i emitentów, którzy się na nim pojawią.

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Korzyści z autoryzacji. Autoryzacja Catalyst i poddanie się obowiązkom informacyjnym to nie tylko operacja marketingowa, lecz przede wszystkim decyzja biznesowa. Nawet w przypadku braku zamiaru wprowadzenia bieżącej emisji obligacji do obrotu autoryzacja Catalyst to dobry sposób na pozyskanie inwestorów dla kolejnych emisji i ich lepszą wycenę. Dostępność informacji o emitencie jest bowiem istotnym czynnikiem ograniczającym ryzyko.

Autoryzacja Catalyst daje możliwość zaistnienia na rynku publicznym także tym emitentom, których obligacje zostały już wyemitowane, są w całości lub części w posiadaniu nabywców. Uzyskanie autoryzacji Catalyst może się okazać, z punktu widzenia emitentów, posunięciem bardzo korzystnym, otwierającym nowe możliwości promocji emitenta. Z chwilą autoryzacji podmiot staje się uczestnikiem prestiżowego rynku prowadzonego przez Giełdę Papierów Wartościowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane