ISB: MSP może sprzedać tylko mniejszość akcji PKO BP

Internet Securities
opublikowano: 18-01-2002, 15:55

Wstępna strategia gospodarcza wicepremiera Marka Belki zakłada ograniczenie programu dalszej prywatyzacji banków pozostających w rękach Skarbu Państwa, czyli PKO BP SA, BGŻ SA i BGK SA, do ewentualnej sprzedaży udziałów mniejszościowych i do preferowania koncepcji tzw. twinning. Przewiduje także m.in.

Wstępna strategia gospodarcza wicepremiera Marka Belki zakłada ograniczenie programu dalszej prywatyzacji banków pozostających w rękach Skarbu Państwa, czyli PKO BP SA, BGŻ SA i BGK SA, do ewentualnej sprzedaży udziałów mniejszościowych i do preferowania koncepcji tzw. twinning. Przewiduje także m.in. przeznaczenie środków z prywatyzacji na inwestycje, wyznaczając priorytety prywatyzacji na hutnictwo, górnictwo i zbrojeniówkę.

-Środki pozyskane z prywatyzacji nie będą wykorzystane na wydatki budżetowe, rząd przedstawi pakiet rozwiązań, które zakładają wykorzystanie ich na realizacje tzw. partnerstwa prywatno-państwowego, głównie w infrastrukturze- napisano w strategii. -Dominantem w procesach prywatyzacyjnych będą spółki w sektorach trudnych, priorytetowo: hutnictwo, górnictwo, zbrojeniówka.

Eva Limanska-Moran, analityk Merrill Lynch w Londynie powiedziała ISB, że koncepcja twinning polega na poprawieniu kondycji banku przed prywatyzacją poprzez nawiązanie współpracy partnerskiej z bankiem zachodnim w celu uzyskania wsparcia przy planowaniu strategicznym, budżetowaniu, kontroli finansowej, dojściu do międzynarodowych standardów rachunkowości, a także współpraca w dziedzinie IT i zarządzania papierami skarbowymi.

Największym bankiem, jaki pozostał do prywatyzacji jest PKO BP. Na koniec 2001 roku sieć banku PKO BP składała się z 13 oddziałów regionalnych, podległym im 1256 placówek terenowych (625 oddziałów i 631 ekspozytur). Bank planuje przekroczenie 1,1 mld zł zysku netto w 2002 roku. Także poprzedni rząd Jerzego Buzka zakładał sprzedaż jedynie mniejszościowych udziałów w PKO BP i BGŻ.

Przed prywatyzacja hut, rząd musi przygotować program ich restrukturyzacji oraz powołać Polskie Huty Stali, podmiot integrujący 5 hut. Rząd pracuje także nad programem dla górnictwa również zakładającym konsolidację. Niedawno wicepremier Marek Pol mówił, że nie można wykluczyć partnerstwa prywatno-państwowego przy finansowaniu budowy autostrad.

Na dzień dzisiejszy, dokument pod nazwą „Program Gospodarczy Rządu na lata 2002-2005”; jest niepełny i nie został jeszcze oficjalnie zatwierdzony. Nie zawiera żadnego kalendarza działań lub nawet wskazówek, które elementy zawarte w programie zostaną faktycznie wprowadzone. Rada Ministrów będzie omawiała program na roboczym posiedzeniu w Klarysewie, które rozpocznie się w sobotę o 10:00, powiedział ISB w piątek rzecznik prasowy rządu Michał Tober. Belka zapowiadał wcześniej, że program będzie przedstawiony oficjalnie pod koniec stycznia br.

Karolina Słowikowska, Marta Koblańska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / <b>ISB</b>: MSP może sprzedać tylko mniejszość akcji PKO BP