Banki trzymają się za portfele

opublikowano: 02-10-2019, 22:00

W czołówce rankingów lokat nie doszło do żadnej podwyżki oprocentowania. Nasycone instytucje systematycznie tną natomiast wysokość odsetek

3 miesiące

Nastroje i oczekiwania są tak mocno nakręcone, że w razie najbardziej niekorzystnego wyroku trudno przewidzieć reakcję rynku. I nie chodzi tylko o inwestorów, mocno zdenerwowanych, czemu trudno się dziwić, ale także deponentów. Zachowali zimną krew, kiedy upadały SKOK-i, banki spółdzielcze, a niektóre komercyjne były na granicy bankructwa, natomiast teraz, jak wynika z naszych rozmów z bankami, są często mocno zaniepokojeni informacjami o zbliżającym się wyroku TSUE i pytają na infoliniach, ile bank, w którym trzymają depozyt, ma kredytów frankowych — pisaliśmy w „PB” 2 października, w przeddzień decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE.

Po oprocentowaniu lokat nerwowości nie widać, bo w czołówce zestawienia depozytów trzymiesięcznych nic się nie zmieniło. To wyjątek w ostatnich miesiącach, bo zwłaszcza Getin Bank i Idea Bank regularnie aktualizowały ofertę, która jest coraz słabsza z punktu widzenia klientów, ale i tak niezła w porównaniu z konkurencją.

W rankingu lokat bez dodatkowych warunków Idea Bank zdecydowanie prowadzi, bo naliczy 2 proc. odsetek od wkładu, który może wynieść nawet 1 mln zł. Zajmujące ex aequo drugie miejsce trzy oferty z Plus Banku mają oprocentowanie w wysokości 1,6 proc. w skali roku, a różni je tylko sposób założenia. Bank nie stosuje żadnego ograniczenia co do wysokości depozytu. Podobnie jest w Toyota Banku, gdzie na lokacie Plus można otrzymać 1,6 proc. W rankingu lokat z dodatkowymi warunkami na czele nadal trzy banki, których oferta różni się co do wymagań, ale wspólnym mianownikiem oprócz stawki 4 proc. jest niski limit wkładu — w Millennium to 15 tys. zł (trzeba założyć konto osobiste i skutecznie polecić rachunek osobisty znajomemu albo samemu przyjść z polecenia), w Nest Banku 10 tys. zł (trzeba założyć rachunek osobisty), podobnie jest w Plus Banku, który lokatę Na start założy tylko tym, którzy nie posiadali do tej pory żadnego produktu oszczędnościowego w tym banku.

6 miesięcy

Inbank przez długi czas utrzymywał się w na pierwszym bądź drugim miejscu zestawienia lokat półrocznych bez dodatkowych warunków, ale od pewnego czasu Estończycy, działający także w Polsce, systematycznie obniżają oprocentowanie produktów oszczędnościowych. I nie są to zmiany kosmetyczne, bo w przypadku lokaty 6-miesięcznej spadło ono z 2,1 do 1,8 proc., co zepchnęło bank na trzecie miejsce rankingu.

Na lokacie można zdeponować 50 tys. zł, a w sumie na wszystkich depozytach w Inbanku można mieć 400 tys. zł. Próg wejścia to 5 tys. zł, a depozyty są gwarantowane przez estoński odpowiednik Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Na drugie miejsce rankingu awansował Idea Bank z lokatą Nr 1, której oprocentowanie nie zmieniło się i wynosi 1,9 proc. Zdecydowanym liderem pozostał Toyota Bank z lokatą Sprint na 180 dni, na której w skali roku można zarobić 2,4 proc. Limit wkładu to jednak tylko 18 tys. zł.

Jeszcze mniej, bo 10 tys. zł, mogą zdeponować w Nest Banku nowi klienci na lokacie Witaj. Można ją założyć przez internet, przy czym uprzednio trzeba uruchomić konto osobiste. Trzeba też przelewać wynagrodzenie w kwocie nie mniejszej niż 1 tys. zł (lub 6 tys. zł w przypadku konta firmowego). Drugi w rankingu Idea Bank naliczy na lokacie półrocznej 2,2 proc. w skali roku, ale dotyczy to tylko tzw. nowych środków. Podobnie jest w Getin Banku, z tym że tu oprocentowanie jest o 10 pkt baz. niższe.

036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Powyżej 2 proc. oferują jeszcze tylko Nest Bank na lokacie lojalnej dla dotychczasowych klientów, którzy przelewają wynagrodzenie na rachunek osobisty. Atutem tego depozytu jest możliwość oszczędzania nawet 2 mln zł. Sporo ofert opiewa na 1,3-1,6 proc., a w tym przedziale mieści się nawet największy polski bank, czyli PKO BP, który przyjmie nowe środki o nieograniczonej wartości i naliczy 1,4 proc. w przypadku założenia lokaty w placówce lub za pośrednictwem infolinii. Ci, którzy skorzystają z serwisu internetowego lub aplikacji mobilnej IKO, mogą liczyć na 1,7 proc. odsetek w skali roku.

12 miesięcy

Na posiedzeniu RPP we wrześniu nie przyjęto wniosku o obniżkę stóp procentowych, ale już sam fakt, że się pojawił (dotyczył cięcia o 0,25 pkt proc.) pokazuje, że gołębie nastroje w radzie dominują. Nie zmienia tego nawet to, że zdaniem większości członków RPP inflacja wzrośnie w I kwartale 2020 r. Później jednak spadnie i będzie się kształtować w pobliżu celu inflacyjnego, czyli 2,5 proc. Dla posiadaczy lokat oznacza to tyle, że polityka pieniężna w dającej się przewidzieć przyszłości nie daje nadziei na poprawę oprocentowania lokat, w tym tych o rocznym horyzoncie. Do pojedynczych zmian stawek na pewno będzie dochodzić, ale będzie to konsekwencją wielkości kapitałowych poszczególnych banków. Jeśli przyjąć to kryterium, to Inbank nasycił się już pieniędzmi polskich klientów, bo obniżył oprocentowanie lokat, w tym rocznej z 2,3 do 2,1 proc. Wskutek tego stracił pozycję lidera rankingu depozytów bez dodatkowych warunków. Pozostał na niej Toyota Bank, który na lokacie Plus nadal oferuje 2,3 proc. Depozyt ma nieograniczoną wartość. Niewiele mniej, bo 2,1 proc., można otrzymać na dwóch innych propozycjach Toyoty — lokacie z dzienną kapitalizacją odsetek oraz na lokacie standardowej.

Jest już tradycją, że lepsze warunki można otrzymać na rocznych lokatach bez dodatkowych warunków w porównaniu z tymi, gdzie trzeba spełnić jakieś wymogi. Lider tego zestawienia — BOŚ Bank — na lokacie Plus naliczy 2,25 proc., przy czym bonus w wysokości 0,5 pkt proc. ponad oprocentowanie standardowe przysługuje tylko posiadaczom konta osobistego, którzy będą na nim utrzymywać średniomiesięczne saldo w wysokości co najmniej 10 proc. wartości lokaty. Trzeba tez w każdym miesiącu jej trwania dokonywać transakcji kartą na kwotę minimum 300 zł. Krótszy opis warunków lokaty mają Getin Bank i Idea Bank, oferujący 2,1 proc. na lokatach, na które wpłacić można tylko tzw. nowe środki. Tyle samo oferuje Nest Bank na lokacie Lojalnej, a lojalnych klientów odsetkami w wysokości 2 proc. nagrodzi też Credit Agricole. Tyle samo daje Alior Bank na lokacie na nowe środki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu